AB'den Sezer ve TSK'ya eleştiri

  • Giriş : 30.10.2006 / 00:00:00

Avrupa Komisyonu'nun 8 Kasım'da açıklayacağı Türkiye ilerleme raporunda, Ordu'ya 'siyasete karışma' uyarısı Cumhur-başkanı Sezer de üstü örtülü mesaj var.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Şemdinli davasından, azınlık haklarına kadar pek çok konuda uyarılarda bulunan belgede, Kıbrıs konusunda bir yaptırım önerilmiyor.

Raporda öne çıkan başlıklar ise şöyle:

DEMOKRASİ VE HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ

Kasım 2007'de seçim öngörülü-yor, kamuoyunda tartışmalar olmasına karşın yüzde 10 seçim barajı değiştirilmedi. Terörizmin tırmanmasına karşılık olarak çıkan anti-terör yasası basın üzerinde ifade özgürlüğünün kısıtlanmasını beraberinde getirdi. Ombudsman yasasının TBMM'de geçmesi önemli bir adım. 2004 yılında Cumhurbaşkanı Sezer tarafından veto edilen Kamu İdaresi Yasa Tasarısı'nda hiçbir ilerleme sağlanmadı. Bunun sonucunda merkezi idarenin yetkilerinin yerel yönetimlere devredilmesine engel olundu.

SİVİL-ASKER İLİŞKİLERİ

Asker sivil ilişkilerinin AB standartlarına getirilmesinde kısıtlı bir ilerleme sağlandı. Askerlerin açıklamaları sadece ordu, savunma ve güvenlik konularında olmalı ve hükümetin yetkisi altında yapılmalı. Komşu ülkelerle ilişkileri de kapsayacak şekilde ulusal güvenlik stratejisinin oluşturulması ve uygulanmasının denetimde tüm yetki sivil otoritelerde olmalı.TSK siyasi etkisini korumaya devam etti, üst düzey yetkililer, Kıbrıs, laiklik, Kürt sorunu, Şemdinli bomba-lanması dahil iç ve dış politika konularında görüş bildirdiler. TSK'nın görevlerini açıklayan ve orduya geniş bir manevra kabiliyeti veren İç Hizmet Yasası değiştirilmedi. Jandarmanın siviller tarafından kontrolüne ilişkin hiç bir önlem alınmadı.

ORDU- İSTİHBARAT AĞI

Mart'ta TBMM Şemdinli Araştırma Komisyonu'nun taslak raporu EMASYA prorokolü olarak geçen gizli güvenlik protokolünü açığa çıkardı. 1997'de İçişleri Bakanlığı ve TSK tarafından imzalanan protokol, bazı koşullar altında iç güvenlik konularıyla ilgili askeri operasyonların sivil yetkililerden izin almaksızın yapılmasına izin veriyor. Bu protokol sayesinde Ordu iç tehditlere yönelik istihbarat elde edebiliyor. Geçmiş yıllarda savunma harcamalarında yapılan reformlar uygulanmaya başlandı. MİT ve MGK bütçeleri 2006 devlet bütçesine eklendi. Ancak bazı projeler ayrı olarak extra bütçe fonlarıyla finanse ediliyor. Parlementonun askeri bütçe ve harcamaları kontrolünde bir gelişme sağlanmadı.

ÖCALAN DAVASI

Raporda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin, Abdullah Öcalan davasının yeniden görüşülmesine ilişkin kararı yerel yetkililere bıraktığı hatırlatılıyor. Temmuz'da İstanbul'da görüşülen davada mahkeme yeniden yargılama talebini reddettiğine dikkat çekiliyor. Anadilde eğitim için atılan adımlar da ilerleme raporunda yer aldı. Türkçe dışındaki dillerde yayın konusunda bazı ilerlemeler kaydedildi. Bununla birlikte raporda “Tüm Kürtçe kursları 2004 yılında kapatıldığı için, bugün devlet okullarında ya da özel okullarda Kürtçe öğrenmek mümkün değil” ifadesi yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious