AB'den sukünet çağrısı

AB'den sukünet çağrısı.10422
  • Giriş : 17.02.2008 / 18:46:00

AB, Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra Balkanlar'da sükunet tavsiyesinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AB sözcüsü Jens Mester, yaptığı açıklamada, Kosova'daki tüm taraflara ve bölgenin diğer çevrelerine, sakin olmaları ve herhangi bir kışkırtmaya gelmemeleri çağrısında bulunduklarını söyledi.

Mester, uluslararası toplumun Kosova'da şiddet hareketine müsamaha göstermeyeceğini kaydetti. NATO'dan yapılan açıklamada da İttifakın Kosova'da güvenliği sağlamaya devam edeceği belirtildi ve tüm taraflara itidalli olmaları çağrısında bulunuldu.

Genel Sekreter Jaap de Hoop Scheffer adına yapılan açıklamada, bu hassas süreç boyunca Kosova İstikrar Gücünün (KFOR) Kosova'da şiddete başvurmaya yeltenen herkese hızla ve kararlılıkla yanıt vereceği belirtildi. Açıklamada, halen mevcudu 17 bin olan NATO gücünün sayısı ve komuta zincirinin bugünkü gelişmelere rağmen herhangi bir değişikliğe uğramadığı kaydedildi.

Kosova'nın bağımsızlığından sonra NATO'nun gelişmeleri yakından izlediği ifade edilen açıklamada, üye ülkelerin NATO büyükelçilerinin yarın Kosova konusunun görüşüleceği özel oturumda bir araya geleceği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious