AB'den TSK'ya ağır eleştiri!

AB'den TSK'ya ağır eleştiri! .8973
  • Giriş : 31.10.2007 / 18:35:00

AB'nin 82 sayfadan oluşan, Türkiye'nin son bir yıldaki siyasi ve ekonomik alanda fotoğrafını çeken raporunun taslağı basına sızdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

 Rapor TSK'ya ağır eleştiriler içeriyor. Ayrıca, sınırötesi, hükümet ve dini özgürlükler konularında da görüşler bulunuyor

Sonuç bölümünün gelecek hafta başında yazılması beklenen raporunda Komisyon, askerin bu yıl içinde siyasete müdahalesinin arttığına dikkati çekti. Hükümetin ise AB reform sürecine bağlılığını övdü. Sınırötesi harekat konusunda ise bir sınırlı bir yorumda bulundu.

Sınırötesi de yer aldı

Metinde Türkiye'de sınırötesi hareket olasılığına, 'Dış, Güvenlik ve Savunma Politikası' adlı bölümde değiniliyor. Bu konuda, 'Terör örgütleri listesinde yer alan PKK'nın sınırötesi eylemleri, Türkiye için güvenlik sorunu yaratıyor. Türkiye'de olası bir sınırötesi harekat, geniş bir şekilde tartışıldı.' ifadelerine yer verilmekle yetiniliyor. Öte yandan raporun sonuç bildirgesinde Türkiye'ye, 'bölgesel istikrarı bozacak' aşırı güç kullanımından kaçınması uyarısı yapılması bekleniyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne suçlama

Ordunun siyasete müdahalesine geniş bir yer ayrılan metinde, 'Silahlı kuvvetler, geniş siyasi etkisini kullanmayı sürdürdü. Üst düzey askerler Kıbrıs, laiklik, kürt sorununu da kapsayan, iç ve dış politika konularında görüşlerini son yıllara oranla daha sıklıkla dile getirmeye başladılar.' ifadelerine vurgu yapılıyor. Genelkurmay'a, ülkenin laiklik prensibinin tehlikede olduğu iddiası ile, 2007 Nisan'ındaki Cumhurbaşkanlığı seçimlerine direk olarak müdahale ettiği suçlaması getiriliyor. Ordunun bazı olaylarda medyayı hedef aldığı, kendi yetkilerini aşan konularda görüşlerini açıklama eğilimini arttırdığı, hatta AB reform sürecine bile müdahele ettiği ifade ediliyor.

AKP'ye övgü

AK Parti'nin AB reform sürecine bağlılığı ise, '5 Eylül'de TBMM'nde güven oyu alan AKP'nin hükümet programı, reformlara devam etme konusunda güçlü bir 'taahüt' içeriyor.' sözleri ile dile getiriliyor. Hükümetin Türkiye'yi temel haklarda uluslararası standartlara yaklaştıracak, geniş kapsamlı anayasal değişiklikler yapmaya hazırlandığı da kaydediliyor. Ahmet Necdet Sezere de, Cumhurbaşkanlığı görevini yürüttüğü sırada reformları yavaşlattığı suçlaması getiriliyor.

Dini özgürlükler meselesi

Dini Azınlıkların Hakları ve İfade Özgürlüğü Eleştirisi
Belgede, Türkiye'de dini özgürlüklerin tam olarak sağlanamadığı, Alevilerin ve Gayri Müslimlerin temel sorunları hala devam ettiği belirtiliyor. TCK'nın ifade özgürlüğünü engelleyen, 301. maddesinin de içinde bulunduğu maddelerden kaynaklanan yargılamaların ise, ülkede 'otosansüre neden olan bir iklim yarattığı değerlendirmesine yer veriliyor. İlerleme Raporuna son rötuşu, pazartesi günü biraraya gelecek Komisyon'un özel kalem müdürleri verecek. Rapor, ertesi gün, Türkiye'nin ödevlerini içeren katılım ortaklığı belgesi ile birlikte öğle saatlerinde kamuoyuna duyulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious