AB'den Türkiye'ye davet

AB'den Türkiye'ye davet .8973
  • Giriş : 27.09.2007 / 20:32:00

Avrupa Birliği Komitesi'nden Türkiye'ye davet mektubu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AB'den Türkiye'ye davet Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) 21'inci fasıl olan Trans-Avrupa ağlarıyla ilgili tutum belgesini sunması için Türkiye'ye davet mektubu gönderilmesini onayladı.

Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilciler Komitesi (COREPER) 21'inci fasıl olan Trans-Avrupa ağlarıyla ilgili tutum belgesini sunması için Türkiye'ye davet mektubu gönderilmesini onayladı. Dönem başkanlığı kaynakları, açılış kriteri öngörülmeyen Trans-Avrupa ağları faslında üye ülkelerin mutabakat sağladığını ve davet mektubunun Ankara'ya yakın zamanda ulaştırılacağını bildirdi.

İlgili fasılda Türkiye'nin tutum belgesini sunmasının ardından AB üyesi ülkeler, AB Komisyonu'ndan gelen öneri doğrultusunda ortak tutum belgesi hazırlayarak müzakerelerin başlatılmasına yeşil ışık yakacaklar.
Bugüne dek bilim ve araştırma faslında müzakereler geçici olarak tamamlanırken, işletme ve sanayi politikası, mali kontrol ve istatistik fasıllarında müzakereler başlatan Türkiye, Temmuz ayı sonunda da 28'inci fasıl olan Tüketicinin ve Sağlığının Korunması'nda tutum belgesini AB'ye sunmuştu.

Portekiz dönem başkanlığı süresince Türkiye'nin 21 ve 28'inci fasıllarda müzakerelere başlaması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious