AB'den Türkiye'ye Kıbrıs umudu

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı AB Konsey toplantısında, Kıbrıs dosyası çerçevesinde Türkiye'ye karşı tavır alan üye ülkelerin tamamı geri adım attı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB üyesi ülkelerin dışişleri bakanlarını bir araya getiren AB Konsey toplantısı sonunda, Kıbrıs dosyası çerçevesinde Türkiye'ye karşı katı tavır yandaşı olan üye ülkelerin tamamının geri adım attığı, AB'nin "son derece temkinli" davranmaya yöneldiği belirlendi.

Konsey, Aralık ortasında yapılacak AB zirvesi hazırlıklarını sürdürürken, yürütme organı olan Komisyon'un Kıbrıs sorununa ilişkin görüş ve önerilerini gecikmeden aktarımasını istedi.

AB Dönem Başkanı Finlandiya, taraflar arasında uzlaşma arayışlarını sürdürdüğünü, az süre kaldığını, bu süreçte üye ülke temsilcilerinin "gereksiz ve aceleci" açıklamalar yapmamaları gerektiğini belirtti.

Finlandiya Dışişleri Bakanı Erkki Tuomioja, Konsey sonunda düzenlediği basın toplantısında, Aralık zirvesinin "Türkiye konusuna odaklanmaması gereği" üzerinde durdu ve zirveden önce durumun netleşmesi için çaba harcadıklarını bildirdi. Tuomioja, kısa süreçte başarılı bir sonuca ulaşma şansı bulunduğunu savunarak, tüm AB üyesi ülkelerin ve Kıbrıs'taki tarafların Finlandiya'nın çabalarına destek verdiklerini anlattı.

Son dönemde Ankara'ya karşı "tehditkar mesajlar" vermeye özen gösteren Fransa'nın AB işlerinden sorumlu bakanı Catherine Colonna, Türkiye'nin alan ve limanlarını Kıbrıslı Rumlara açmaması halinde AB'ye katılım müzakerelerinde sorunlar yaşanabileceğini söylerken, hiçbir üye ülkenin, olumsuz bir sonuç halinde Türkiye'nin AB'ye katılım müzakerelerinin askıya alınmasından yana olmadığını ve böyle bir öneri getirmediğini belirtti. Finlandiya'nın olumlu bir sonuç elde etme şansını "yüzde 50'nin altında" gören Fransız Bakan, bu noktaya varılmadan bir tavır belirlenebileceği üzerinde durdu.

İspanyol Bakan Alberto Navarro, Ankara'ya tam destek verirken, Türkiye'nin Avrupalı bir müttefik olduğunu, Ortadoğu'da ve küresel alanda önemli rol oynadığını hatırlattı. AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Konsey toplantısı sırasında AB bakanlarını bilgilendirdiğini, henüz tavır belirlemek için yeterli veri ve kesin bir tarih bulunmadığını ifade ederken, Finlandiya'nın girişimlerini, bir kez daha "son şans" olarak nitelendirdi.

AB kaynakları, Konsey toplantısında katılımcıların, 14-15 Aralık tarihinde yapılacak AB zirvesine kadar Türkiye'nin tavır değiştireceğini düşünmediklerini, AB'nin tavrını belirlemeye çalıştıklarını, uzlaşma olmadığını, hiç kimsenin Ankara ile kriz istemediğini, Türk tarafından tavır değişikliği olmaması halinde katılım müzakerelerinin askıya alınmasından yana açık tavır koyan olmadığını belirtiyor. Bazı AB ülkeleri ise gümrük birliği içerikli müzakerelerin askıya alınmasından söz ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious