AB'den 'yeni Anayasa' uyarısı

AB'den 'yeni Anayasa' uyarısı .5452
  • Giriş : 09.09.2007 / 19:45:00

Avrupa Birliği Komisyonu, yeni Anayasa çalışmaları konusunda uyardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Avrupa Birliği Komisyonu, yeni Anayasa çalışmalarına, Türkiye’deki tüm siyasi görüşlerle Türk toplumunu yansıtan tüm kesimlerin, mutlaka dahil edilmesi uyarısını yaptı.

Komisyon, Türkiye’nin, TCK’nın 301’inci maddesi başta olmak üzere, demokratikleşme, ifade özgürlüğü ve kültürel haklara ilişkin reformları gerçekleştirmesini istiyor.

Avrupa Birliği Komisyonu, 7 Kasım tarihinde yayınlanacak olan ilerleme raporu öncesinde, Ankara’nın reformlar konusunda adım atmasını bekliyor.

2002-2004 yıllarında yapılan devrim niteliğindeki reformları hatırlatan Komisyon kaynakları, 60’inci hükümetten de aynı performansı beklediklerini belirtti.

TCK’nin 301’inci maddesinin, mutlaka gözden geçirilmesinin önemine değinen AB Komisyonu, Vakıflar yasasının bir an önce hayata geçirilip, kültürel haklar konusunda da değişim yaşanmasının, Avrupa Birliği için önemli olduğunu ifade etti.

Komisyon kaynakları, yeni Anayasa çalışmalarına, Türkiye’deki tüm siyasi görüşlerle Türk toplumunu yansıtan tüm kesimlerin, mutlaka dahil edilmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious