ABD'li asker 'işkenceden' sıyırdı

ABD'li asker 'işkenceden' sıyırdı .15315
  • Giriş : 28.08.2007 / 21:50:00

ABD'deki bir askeri mahkeme, Irak'taki Ebu Garip Cezaevi ile ilgili davada, Yarbay Steven L. Jordan'ı, mahkumlara işkence ve kötü muamele yapmakla suçlanan askerleri kontrol altına alamama suçundan akladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'deki bir askeri mahkeme, Irak'taki Ebu Garip Cezaevi ile ilgili davada, Yarbay Steven L. Jordan'ı, mahkumlara işkence ve kötü muamele yapmakla suçlanan askerleri kontrol altına alamama suçundan aklarken, emre itaatsizlikten suçlu buldu.

Maryland'deki askeri mahkemede yargılanan tek subay olan Jordan (51), 2003 yılı skandalıyla ilgili olarak yargılanan 12 sanıktan sonuncusuydu.

9 albay ve 1 generalden oluşan mahkeme heyeti, Jordan'ı mahkumları zorla soyarak köpeklerle gözdağı verildiği işkence eylemleri, insani sorgulama kurallarında askerlerin denetimi ve eğitimi görevinde eksiklik, sorgulamada köpeklerin kullanılmasına karşı çıkmamak gibi suçlamalardan beraat ettirdi.

Jordan, yalnızca işkence ve kötü muameleyle ilgili soruşturma hakkında diğerleriyle konuşmama emrini çiğnemekten suçlu bulundu.

ABD askerlerinin, Ebu Garip Cezaevi'nde mahkumlara işkence ve kötü muamele yaptığı iddiaları, askerlerin kimi fotoğrafları yayınlamasıyla ilk kez kamuoyu önüne çıkmıştı. Bugün beraat eden Jordan, sözkonusu fotoğraflarda yer almamış, ancak kötü muameleye neden olan ortamın oluşturulmasıyla ilgili olarak suçlanmıştı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious