ABD'li askerlerde "intihar salgını" baş gösterdi

ABD'li askerlerde
  • Giriş : 14.11.2007 / 23:46:00

Amerikan CBS Televizyonu tarafından yapılan bir araştırma, orduda hizmet vermiş eski askerler arasında ''gerçek bir intihar salgını'' söz konusu olduğunu ortaya koydu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CBS kanalında sonuçları bu akşam yayımlanacak olan araştırma, orduya hizmet etmiş 6 bin 256 askerin 2005'te intihar ettiği, bunun da günde ortalama 17 intihar anlamına geldiğini gösteriyor.

ABD'de her 100 bin kişide intihar oranının 8,9 olduğu, askerler arasındaki
ise bu oranın her 100 bin kişiden 18,7 ila 20,8'e çıktığı belirtilen araştırmada,
yaşları 20 ile 24 arasındaki değişen askerlik yapmış gençlerde rakamların, her 100 binde 22,9 ila 31,9'a yükseldiğine dikkat çekiliyor. Bunun ise asker olmayan gençlerde intihar oranlarının 4 kat fazlasına karşılık geldiği belirtilen araştırmada, bu rakamların zihinsel sağlıkla ilgili sorunların salgın halde olduğunu açıkça gösterdiği ifade ediliyor. 23 yaşındaki askerlik yapan oğlu 2005'te intihar eden bir babanın, ülke yöneticileri ve Genelkurmay Başkanlığı'nın, sorunun gerçek boyutlarını bilmemekle suçladığına da yer verilen araştırmada, ''Hükümetin rakam istemediği ve ölenlerin sayısının yayımlanmasını da istemediği'' ifadeleri yer alıyor.

CBS'e göre 1,6 milyonu Irak ya da Afganistan'daki savaşlara katılmış toplam 25 milyon kadar eski asker var. Söz konusu verilerin ise yalnızca Irak, Afganistan ve Vietnam ya da 2. Dünya Savaşı'nda savaşanlar değil, tüm eski askerleri temel aldığı da belirtiliyor. Yine CBS'e göre, eski askerlerin zihinsel rahatsızlıklarının tedavisi için yılda 3 milyar dolar kadar para harcanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious