ABD'li atletlere doping cezası

ABD'li atletlere doping cezası.9408
  • Giriş : 02.08.2008 / 16:14:00

Son 8 ay içinde doping kullanımı nedeniyle Sydney Olimpiyatları'nda kazanılan 5 madalyası geri alınan ABD Atletizm Takımı, şimdi de yine aynı olimpiyatlarda 4x100 bayrak yarışında aldığı altın madalyadan oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 2000 Sydney Olimpiyatları'nda 4x100 bayrak yarışında altın madalya alarak olimpiyat şampiyonu olan takımın, atletlerden Antonio Pettigrew'in 2 ay önce sonuçlanan doping davası nedeniyle bu madalyası geri alındı.

Daha önce de 3'ü altın 2'si altın olmak üzere Sydney Olimpiyatları'nda alınan 5 madalyasını doping nedeniyle kaybeden atletizm takımının, Sydney Olimpiyatları'ndan tamamen diskalifiye edildiği kaydedildi. 5 altın madalya, ünlü ABD'li atlet Marion Jones'un, performans artırıcı madde kullandığını itiraf etmesiyle geri alınmıştı.

Mahkemede, 1997-2003 yılları arasında sürekli olarak yasaklı olan EPO ve HGH (büyüme hormonu) kullandığını kabul eden Pettigrew'in, madalyasının Haziran ayında alındığı, resmi açıklamanın ise henüz yapıldığı belirtildi.

Ayrıca Pettigrew'in 5 takım arkadaşı Michael Johnson, Alvin ve Calvin Harrison, Jerome Young ve Angelo Taylor da madalyalarını kaybetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*