ABD'li çocuklar şişmanlıyor

  • Giriş : 26.08.2006 / 00:00:00

ABD’de de yapılan bir araştırma, ülkede obez bebek ve çocuk sayısının günden güne arttığını gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Fast food beslenme tarzıyla bilinen Amerika gidirek şişmanlıyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan ve 22 yıl süren araştırmanın sonuçlarına göre, 1980-2001 yılları arasında ülkede 0-6 yaş arasındaki kilolu çocuk sayısı yüzde 59 artarken asıl şaşırtıcı sonuç bebeklerde ortaya çıktı. Aynı dönemde, 0-6 aylık bebeklerde şişmanlık oranı ise yüzde 74’lük rekor bir artış gösterdi.

Araştırmaya göre 0-6 yaş arası çocuklarda şişmanlama riski yüzde 30’a yükseldi. Araştırmanın sonuçlarıyla ilgili New York Post gazetesine konuşan uzmanlar, doğumdan sonraki birkaç ay içinde bebeklerin kilosunda görülen hızlı artışın, daha sonraki yıllarda çocuğun obez olma olasılığını son derece yükselttiğini belirttiler.

“HAMİLEYKEN KİLO ALMAYIN VE BEBEĞİNİZİ EMZİRİN”

Amerikalı doktorlar, giderek artan şişmanlığın önüne geçmenin en iyi yolunun hamile kadınların, sigaradan ve aşırı kilo almaktan uzak durması olduğunu söylüyorlar. Ayrıca annenin bebeği emzirmesinin de çocukları sağlıksız kilo artışından koruduğunu belirtiyorlar.

Yirmi iki yıllık bir dönemi kapsayan araştırma, çocukların bugün eskisine göre neden daha şişman olduğunu açıklamasa da uzmanlar, çocukların beslenme ve yaşama alışkınlıklarının bunda son derece önemli bir rol oynadığını düşünüyor.

“TELEVİZYON VE BİLGİSAYAR ÇOCUKLARI ŞİŞMANLATIYOR”

Eskiye oranla daha hareketsiz yaşayan ve vakitlerinin çoğunu bilgisayarın başında ya da televizyon seyrederek geçiren çocuklar, ayrıca besin değeri az ama “görünüşü ve tadı güzel” olan daha çok kalorili ve şekerli yiyecekler tüketiyor.

Amerikalı obezite uzmanları, obezitenin bu kadar genç yaşlarda görülmeye başlamasının çok tehlikeli olduğunu belirterek, giderek büyüyen porsiyonlar ve fazla kalorili yiyeceklerden uzak durmayı ve çocukluktan itibaren daha çok egzersiz ve spora yönelmeyi tavsiye ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious