ABD'li din adamlarından Suriye çıkartması

  • Giriş : 13.11.2006 / 00:00:00

ABD gündeminde, Ortadoğu politikasını değiştirerek Irak ve Suriye ile iyi ilişki kurmak bulunurken, Amerikalı din adamları da Suriye'ye önemli bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Protestan Rahip Rick Varon Başkanlığı'ndaki heyet ile Muallim arasında gerçekleşen görüşmede ABD ile Suriye arasındaki ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Yapılan görüşmede ayrıca ABD ile Suriye arasındaki ilişkiler ve dinler arasındaki diyalogun tüm dünyada ve özellikle Ortadoğu'da barışın sağlanmasında büyük katkısının olacağı belirtildi.

Görüşmenin ardından bir açıklama yapan Rahip Varon, dün Devlet Başkanı Esad ile yaptığı görüşmeyi dostça ve verimli olarak değerlendirdi. Açıklamasında Suriye'de Müslüman ve Hıristiyanların bin yıldır barış içinde yaşadığına dikkat çeken Varon, "Burada Müslüman ve Hıristiyanlar barış içinde yaşıyor. Bu durum Suriye için yeni değil. Buradaki Hıristiyan ve Müslümanların bir arada yaşaması tüm dünya ülkelerine örnek olmalıdır." ifadelerini kullandı.

Rahip Varon, "Devlet Başkanı Esad ve Muallim ile yaptığımız görüşmelerde barış ile ilgili tüm konuları ele aldık. Bununla beraber kalkınma, eğitim, yoksullukla mücadele gibi konularda beraber çalışmayı teyit ettik. Aynı şekilde kalkınmış tüm ülkeler, din adamları, işadamları olarak bu konularda el birliğiyle halledilmesi gerekir." diye devam etti.

Açıklamasının son bölümünde ABD'li vatandaşların Suriye hakkında yanlış bilgilendirildiğine değinen Varon, "Suriye barış istiyor. ABD'ye gittiğimde vatandaşlara şunu söyleyeceğim: 'Suriye hakkında size yanlış bilgi verilmiş. Sizi verilen bilgiler gerçeği yansıtmıyor. Suriye'ye gidip gerçeği gözlerinizle görün' diyeceğim." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious