ABD'li generalden doğru ve zamanlı istihbarat sözü

ABD'li generalden doğru ve zamanlı istihbarat sözü.7749
  • Giriş : 08.11.2007 / 13:11:00
  • Güncelleme : 08.11.2007 / 13:15:56

ABD Genelkurmay Başkanlığı'ndan Korgeneral Carter Ham, Türkiye'ye doğru ve zamanlı istihbarat sözü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ham, ABD'nin Türkiye'den de sorumlu Avrupa Komutanlığı (EUCOM) ile Türk muhatapları arasında kurulacak teknik bağlantıyla, terör örgütü PKK'ya karşı mücadelede doğru ve zamanlı istihbaratın Türk tarafına akışının sağlanacağını söyledi.

Ham, Pentagon'da düzenlenen brifingde, "askeri açıdan bakıldığında, sürmekte olan diplomatik çabaya bizim en değerli katkımızın, istihbarat sağlanması olduğunu düşünüyoruz. Bu çerçevede, EUCOM temsilcileriyle Türk muhatapları, zamanlı ve doğru istihbaratın iletimi konusunda birlikte çalışıyor" dedi.

Korgeneral Ham, EUCOM ile Türk muhatapları arasındaki teknik bağlantı üzerinden, Başkan George W. Bush'un dile getirdiği gibi zamanlı ve doğru istihbaratın Türkiye ile paylaşılacağını söyledi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan Bush arasında pazartesi Beyaz Saray'da yapılan görüşmede, Türk tarafında Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Amerikan tarafında da Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ile Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus arasında bir temas süreci başlatıldığı açıklanmıştı.

Amerikalı Korgeneral Ham, bu sürece ABD'nin Irak'tan sorumlu Merkez Komutanlığı Komutanı Oramiral William Fallon ile EUCOM komutanı Orgeneral Bantz Craddock'un da dahil olacağını bildirdi.

Ham, Türk ve Amerikalı komutanlar arasında, belirlenecek aralıklarla temaslar yapılacağını belirtti.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious