ABD'li komedyen Harvey Korman öldü

ABD'li komedyen Harvey Korman öldü.15386
  • Giriş : 30.05.2008 / 10:14:00

Amerikalı komedyen Harvey Korman, 81 yaşında öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Los Angeles Tıp Merkezinden yapılan açıklamada, 1960 ve 1970'li yıllarda Amerikan televizyon klasiği ''Carol Burnett Show''da ve Mel Brooks fimlerinde rol alan Korman'ın, 4 aydır mustarip olduğu ''karın bölgesi aort anevrizmasından kaynaklanan komplikasyonlar'' nedeniyle öldüğü belirtildi.

Korman'ın kızı Kate Korman da yaptığı açıklamada, birkaç ameliyattan sonra hastanedeki herkesin yaşama arzusu nedeniyle babasını ''mucize adam'' olarak nitelendirdiği, ancak yoğun bir mücadelenin ardından babasının öldüğünü söyledi.

Broadway'da sanat hayatına küçük rollerle başlayan Harvey Korman, ilk kez CBS televizyonunun ''Danny Kaye Show'' programında dikkati çekti.

1967 yılında yine CBS'in ''Carol Burnett Show'' programında popüler hale gelen Korman, kanalın başlıca yayın saatinin klasiği hale gelen ve skeçlerin yer aldığı programda uzun yıllar Burnett'in baş yardımcısı oldu.

Tim Conway ile birlikte yaptığı programla ünlenen ve 4 Emmy Ödülü kazanan Korman, Mel Brooks'un 1974 yılında vahşi batı parodisi ''Blazing Saddles'' , ''High Anxiety'' ve ''The History of the World: Part I.'' fimlerinde rol aldı.

Korman ayrıca 1980'lerde iki ''Pink Panther'' (Pembe Panter) filminde Profesör Auguste Balls karakterini canlandırdı.

Seslendirme de yapan Korman ''Taş Devri''nde küçük, gri miğferli Büyük Gazoo karakterini seslendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious