ABD'li komutan Büyükanıt ile görüştü

ABD'li komutan Büyükanıt ile görüştü.8765
  • Giriş : 25.11.2007 / 12:08:00

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bantz Craddock, Yaşar Büyükanıt'ı ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD ile istihbarat paylaşımı konusunda üstdüzey toplantıların ikincisi Ankara'da yapıldı. ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Org. Bantz Craddock, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt ile görüştü.
Terörle mücadele konusunda istihbarat paylaşımı kararı alan ABD ile Türkiye arasında 4 gün arayla iki toplantı gerçekleştirildi.


ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Bantz Craddock, Yaşar Büyükanıt'ı ziyaret etti.


Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, toplantının Erdoğan-Bush görüşmesinde alınan karar gereği gerçekleştiği belirtildi.


Ziyaretin, ABD-Irak Çokuluslu Kuvvetler Komutanı Orgeneral David Petraeus ve Genelkurmay İkinci Başkanı James Cartwright ile 20 Kasım'da yapılan görüşmenin devamı niteliğinde olduğu vurgulandı.


Açıklamada, "ABD ve Türkiye'nin PKK terör örgütüne karşı ortak mücadelede, istihbarat paylaşımı dahil olmak üzere yapılacak işbirliği konuları görüşülmüştür" denildi.


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Başkan George Bush arasında bir süre önce Beyaz Saray'da yapılan görüşmede, Türk tarafında Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Amerikan tarafında da Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ile Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus arasında bir temas süreci başlatıldığı açıklanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious