ABD'li komutanlar Genelkurmay'da!

ABD'li komutanlar Genelkurmay'da!.11815
  • Giriş : 20.11.2007 / 13:07:00
  • Güncelleme : 20.11.2007 / 14:53:46

ABD Genelkurmay 2. Başkanı ile Irak Komutanı Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İşte yapılan açıklamanın ayrıntıları..

Başbakan ERDOĞAN ile ABD Başkanı BUSH arasındaki 5 Kasım 2007 tarihli Vaşington görüşmesinde, üzerinde mutabık kalınan hususlardan askeri konuların koordine edilmesi maksadıyla, Genelkurmay II nci Başkanı Orgeneral Ergin SAYGUN, ABD Genelkurmay II nci Başkanı Orgeneral James E. CARTWRIGHT ve Irak Çokuluslu Kuvvet Komutanı Orgeneral David H. PETRAEUS'un katılımıyla, 20 Kasım 2007 günü Genelkurmay Başkanlığı Karargahında bir toplantı yapılmıştır.

      Toplantıda iki ülkeyi ilgilendiren; Irak, ortak düşman PKK ile mücadelede devam eden iş birliği ve kapsamlı istihbarat paylaşımı konuları görüşülmüştür.

      Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

________________________________________________________

ABD Genelkurmay 2. Başkanı ile Irak Komutanı Ankara'ya geldi.

ABD Genelkurmay 2. Başkanı Org. Cartwright ile ABD kuvvetlerinin Irak'taki komutanı Org. Petraeus Ankara'ya geldi.İki komutan Genelkurmay İkinci Başkanı Org. Saygun ile görüşüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Washington gezisinin ardından Başkan Bush'un söz verdiği 'anlık istihbarat' ve PKK'ya karşı önlemler için ABD Genelkurmayı ile Türk Genelkurmayı arasında bir mekanizma kurulması kararlaştırılmıştı.

Bu üçlü mekanizmanın Türk tarafında Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, Amerikan tarafında Genelkurmay Başkan Yardımcısı Orgeneral James Cartwright ile Irak'taki ABD kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus olacaktı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious