ABD'li konsolos: Bir ilk yaşanacak

ABD'li konsolos: Bir ilk yaşanacak.6786
  • Giriş : 03.11.2008 / 23:19:00

ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, kim seçilirse seçilsin bu seçimlerde Amerika tarihinde bir ilkin yaşanacağını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Osmaniye'de valilik ve belediye başkanlığının ardından Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti'ni (OGC) ziyaret eden ABD'nin Adana Konsolosu Eric Green, burada basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. ABD'deki seçimlerle ilgili soru üzerine Gren, bunu tüm dünyanın merakla takip ettiğini ve Amerikalıların da seçimlerden oldukça heyecan duyduğunu söyledi.

Green, "Bir diplomat olarak seçimler için ben şunu diyebilirim; her iki aday da Türkiye ile ABD arasındaki ilişkiye çok önem vermektedir. Her iki adayın da ABD'nin dünyadaki çıkarlarını iyi koruyacaklarına, dünya devletleri içerisinde ABD'yi iyi temsil edeceklerine inanıyorum. Benim şu aday veya bu aday diye bir favorim olduğunu söylemem doğru değildir. Ancak, Obama'nın dünya genelinde çok sevilen bir isim olduğunu düşünüyorum. Öyle inanıyorum ki Obama'nın aday olması bile hem ABD için hem de dünya için büyük bir değişimin simgesi ve sembolüdür. Obama, aslen Kenyalı olan bir babanın oğlu, çok fakir bir aileden gelen bir isim ve siyahi. McCain ise ilk defa başkan yardımcısını bir bayan olarak gösterdi. Bu nedenle de kim seçilirse seçilsin, bu seçimlerde Amerika tarihinde bir ilki yaşayacaktır" dedi.

ABD'deki ırk sorununun tamamıyla çözümlenmiş olmadığını ve bazı sorunların var olduğunu söyleyen Green, "50 yıl önce Amerika'nın dokusunu siyah ve beyaz diye ayırmak çok daha kolaydı. Ancak geride kalan yıllara göre çok büyük yol katettiğimizi düşünüyorum. Çünkü köleliğin olduğu dönemden, bugün siyahi birinin başkan adayı olması noktasına gelmemiz büyük bir ilerlemedir" şeklinde konuştu.

"PKK, ORTAK DÜŞMANIMIZ"
Eric Green, basın mensuplarının PKK ile ilgili sorularına ise şöyle cevap verdi: "PKK; hem Türkiye'nin, hem ABD'nin, hem de Irak'ın ortak düşmanıdır. Müttefikimiz olarak gördüğümüz Türkiye'ye bu konuda her zaman destek verdik. Özellikle Sayın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Washington'da Başkan Bush ile görüşmesinden sonra bu destek daha da artmıştır. Son zamanlarda da istihbarat paylaşımı konusunda epeyce bir artış oldu. Kuzey Irak'ta bulunan PKK yandaşlarını bertaraf etmeliyiz. Türkiye ile Kuzey Irak arasında da diplomatik bir işbirliği meydana geldi. Bu sorunun üstesinden gelmek için ABD'nin özellikle faaliyet gösterdiği alanlar bunlar."

Osmaniye ziyaretini Türk halkının ABD'ye bakış açısını değerlendirmek ve eğitimle ilgili tespitlerde bulunmak için gerçekleştirdiğini ifade eden Green, "Ziyaretlerde bölgedeki yatırımları yakından takip ederek yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunuyoruz. Türk iş adamlarını ABD'de yatırıma davet ediyoruz. Bunun Mersin ve Kahramanmaraş'ta örnekleri var. Buradan ABD'de yatırım yapan iş adamlarımız var. Ayrıca bölgedeki okulları da gezerek, eğitim alanındaki faaliyetlerimizi arttırmak istiyoruz. Çünkü bölgedeki öğrencilerin ABD'de eğitim görme eğilimleri oldukça fazla" şeklinde konuştu.

Green, 2 yıldır Adana'da bulunduğunu ve bunun ikinci ziyareti olduğunu belirterek, OGC Başkanı Menderes Demir'e misafirperverliğinden dolayı teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*