ABD'li otomotiv devleri zorlu virajda

ABD'li otomotiv devleri zorlu virajda.14934
  • Giriş : 02.07.2008 / 12:01:00
  • Güncelleme : 02.07.2008 / 11:52:57

Amerika Birleşik Devletleri’nin üç büyük otomotiv şirketinin açıkladıkları son satış rakamları, Amerikan ekonomisine yönelik kaygıları artırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ülkenin en büyük otomotiv şirketi General Motors, Haziran ayında satışlarının geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 18 düştüğünü duyurdu. Şirketin hisseleri dün son 50 yılın en düşük düzeyine gerilemişti.

Diğer bir otomotiv devi Ford da satışlarının yüzde 29 azaldığını bildirdi. Bazı gözlemciler şirketin geleceğinin tehlikede olduğunu söylüyor.

Chrysler’in satışlarında da düşüş oranı yüzde 36 oldu. Şirket dün de Amerika Birleşik Devletleri’ndeki fabrikalarından birini kapatacağını, bir diğer fabrikasının da üretim kapasitesini azaltacağını açıklamıştı. Chrysler’in kararı, yaklaşık 2500 kişinin işsiz kalacağı anlamına geliyor.

Amerika’da mevcut trendin devamı halinde bu yıl satılan motorlu araç sayısının 14 milyondan az olması bekleniyor. Bu da otomotiv sektörü için son 15 yılın en kötü performansı.

ABD’de motorlu araç satışlarının düşüşüne gerekçe olarak, rekor düzeyde seyreden benzin fiyatları ve ülke ekonomisinin resesyonun eşiğine gelmesi gösteriliyor.

Son gelişmeler sonrası bir açıklama yapan Beyaz Saray sözcüsü Tony Fratto, Amerikan otomotiv sektörünün zor günler geçirdiğini kabul etti.

Tony Fratto Amerika’nın daha yavaş büyüdüğü bir dönemden geçtiğini, bunun otomotiv sektörü üzerinde etkili olacağını söyledi.

STARBUCKS YÜZLERCE KAFEYİ KAPATIYOR

Öte yandan yine Amerika Birleşik Devletleri’nin önemli şirketlerinden Starbucks da ülke çapında yüzlerce kafeyi kapatacağını duyurdu.

Karar gerekçe olarak satışların azalması gösterildi.Starbucks’ın kararı sonrası tam ya da yarım zamanlı çalışan 12 bin kişi işsiz kalacak.

NTVMSNBC

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious