ABD'liler raporu belirleyici bulmadıklarını belirtiyorlar

  • Giriş : 10.09.2007 / 19:45:00

ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı Irak'a takviye asker gönderme stratejisinin sonuçları.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

ABD'nin Irak'taki birliklerinin komutanı Orgeneral David Petraeus ve Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker, Irak'a takviye asker gönderme stratejisinin sonuçları hakkında Kongre'ye bilgi verecek.

Petreaus tavsiyelerinde ordunun durumunu göz önünde tutacağını söylüyor ABD Başkanı George Bush'un kararıyla Şubat-Haziran ayları arasında Irak'a 30 binden fazla takviye asker gönderildi.

Halen Irak'ta yaklaşık 168 bin Amerikan askeri var. Bush, özellikle Bağdat ve çevresinde güvenliği artırmayı, Irak hükümetinin gerekli siyasi atılımı yapabilmesini amaçlıyordu.

Petreaus ve Crocker, iki gün boyunca Kongre bünyesindeki dört ayrı komisyonda ifade verecekler. İki kanadında da Demokratlar'ın çoğunlukta olduğu bu komisyonlardaki oturumlara, ABD'nin Irak stratejisi açısından büyük önem atfediliyor.

Asker artırımı kararının önünü kesmeye çalışan Demokratlar, son aylarda askerlerin geri çekilmesi için yoğun bir siyasi baskı uyguluyor. Gözlemciler, şimdiye kadar Amerikalı bir generalin Kongre'de verdiği ifadenin bu kadar çok ilgi görmediğini belirtiyorlar.

Petreaus'un Kongre'de, takviye birlik gönderme kararının mezhep çatışmalarını durdurduğu tespitini iletmesi ve uygulamaya devam edilmesini istemesi bekleniyor.

Generalin bununla birlikte önümüzdeki yıldan itibaren aşamalı olarak birlik çekilmesini kabul edeceği belirtiliyor. Amerikalılar raporu belirleyici bulmuyor Düzenlenen bir kamuoyu yoklaması ise Amerikalıların da Orgeneral Petraeus'un değerlendirmelerine şüpheyle yaklaştığını ortaya koydu.

ABC News ile Washington Post gazetesinin ortaklaşa düzenlediği ankete göre Amerikalıların üçte ikisi, Petreaus'un Bush'un Irak konusundaki siyasetini yönlendirebileceğine inanmıyor.

Ankete katılanların yüzde 53'ü Irak'taki en kıdemli Amerikalı komutanın, ülkedeki tabloyu tüm çıplaklığıyla sunacağına inanmıyor.

Bulguların George Bush'un planlarını etkileyebileceğine inananların oranı ise üçte bir. Amerikalıların yine üçte ikisi de Bush'un savaşı yönetme biçimini tasvip etmediğini belirtiyor.

Bununla birlikte Bush için olumlu bir nokta da var. Katılımcıların yüzde 43'ü Irak'a takviye asker gönderme siyasetinin önümüzdeki aylarda Irak'ta güvenliği artıracağına inanıyor. Bu da bir önceki aya göre yüzde dokuzluk bir artış ifade ediyor.

Orgeneral David Petraeus, geçen hafta ordunun taahhütlerini hafifletmek üzere Irak'ta asker sayısının azaltılmasının düşünülebileceğini söylemişti.

Amerikan ABC televizyonunun sorularını yanıtlayan Petraeus, ordunun Irak'ta askeri olarak yapabileceklerinin sınırlı olduğunu belirtti.

Petraeus, "asker sayısında indirime gitmek için gelecek Mart ayı doğru bir zaman mıdır?" sorusuna 'Hesaplarınız aşağı yukarı doğrudur' diyerek yanıt vermişti.

Irak hükümeti de değerlendirilecek

Orgeneral Petreaus ve Crocker'ın raporunda ayrıca, Irak hükümetinin icraatının da eleştirileceği tahmin ediliyor.

Asker takviyesi kararı alınırken, Irak hükümetinden de belli siyasi, ekonomik ve askeri hedefleri yerine getirmesi istenmişti. Raporda belirlenen 18 ölçütten ne kadarında başarı sağlandığı da tartışılacak.

Ancak bu raporun açıklanması öncesinde Kongre bünyesinde hazırlanan benzer raporlarda, 18 ölçütten sadece üçünün tam olarak dördünün ise kısmen yerine getirildiği belirtiliyordu.

Crocker ve bazı Amerikalı yetkililer, son dönemdeki açıklamalarında Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'yi açıkça eleştirmekten de kaçınmamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious