ABD'liler tatil yapmıyor

  • Giriş : 06.09.2006 / 00:00:00

İstatistikler ABD’lilerin diğer gelişmiş ülkelere oranla fazla tatil yapan bir millet olmadığını gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

New York Post gazetesinin ABD Nüfus Sayım Bürosunun 2005 yılında yaptığı “ABD Kamu Araştırması”ndan derlediği bilgilere göre, ABD’nin nüfusu yaklaşık 294 milyon ve bu nüfusun 16 ile 64 yaş arasındaki 151 milyonu çalışıyor. ABD’de bir ailenin ortalama yıllık geliri 44.3 bin dolar, ortalama haftalık kazancı ise 568 dolar. Araştırmaya göre nüfusun dörtte birinden biraz fazlası haftada 40 saatten fazla çalışırken, nüfusun yaklaşık yüzde 8’i haftada 60 saatten fazla çalışıyor.

Nüfusun 7.5 milyonu ikinci bir işte çalışırken, ikinci bir işe sahip olanların 241 bininin iki işi de tam gün sürüyor.

Yine aynı araştırmaya göre, ABD’de çalışan bir işçi ortalama dört yıl aynı işveren adına çalışıyor ve daha sonra iş değiştiriyor.

ABD toplumu her ne kadar hızla kırsal köklerinden uzaklaşıyor olsa da, ülkede hala 827 bin çiftçi var ve bu sayı ülkedeki 738 bin kuaförden ve kozmetik işiyle uğraşandan daha fazla.

Evden çalışanların oranı ise 2000-2005 yılları arasında fazla artış göstermeyerek yüzde 3.3’den yüzde 3.6’ya çıkmış.

Araştırmaya göre çalışanların yüzde 77’si işlerine tek başına arabayla gidip geliyor.

Ekonomik ve Siyasi Araştırmalar Merkezi tarafından yapılan başka bir araştırmaya göre ise ABD’liler diğer gelişmiş ülkelerin halklarıyla karşılaştırıldığında yıl içinde daha çok çalışıyor ve daha az yıllık izin kullanıyorlar. Ortalama bir ABD’li yılda 23 gün yıllık izin alırken, bu sayı ortalama bir İtalyanın bir yılda kullandığı iznin yaklaşık yarısı kadar ve en çalışkan millet olarak bilinen Japonların yıllık izinlerinden (31 gün) bile daha az.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious