ABD'nin bağımsızlık gecesinde siyasi salvolar

ABD'nin bağımsızlık gecesinde siyasi salvolar.7067
  • Giriş : 02.07.2009 / 22:48:00

ABD'nin 233. bağımsızlık yıldönümü, verilen bir resepsiyona katılan Çiçek, Baykal ve Org. Iğısız'dan gündeme ilişkin ilginç açıklamalar geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD deniz piyadeleri tarafından bayrak sunumuyla başlayan kutlamalar, Türk ve ABD milli marşlarının söylenmesiyle sürdü.

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği Konutu'nda verilen resepsiyonda bir konuşma yapan Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, bağımsızlık günü nedeniyle ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey'i kutlarken, ''Türkiye-ABD işbirliği dünyanın değişik bölgelerinde barış, güvenlik, istikrar ve refahın teminine yönelik önemli katkı sağlıyor'' dedi.

Çiçek, bu yüzden Türkiye-ABD arasındaki stratejik işbirliği bağlarının güçlendirilmesinin yalnızca Türkiye'nin ulusal çıkarlarına değil, küresel ve bölgesel barış içinde hayati önem taşıdığını bildirdi.

Ülkeler arasındaki ilişkilerin aslında insanlar arasındaki ilişkilere benzediğini belirten Çiçek, bu ilişkilerin ancak dostluklar yeterince güçlü olduğu sürece sürdürülebileceğini kaydetti.

Türkiye ve ABD gibi güçlü dostluk bağları, müttefiklik, karşılıklı güven ve vizyon birliğiyle nitelendirilen bir ilişkinin nadiren bulunabileceğine inandığını belirten Çiçek, ''Güçlü bağlara sahibiz, çünkü zamanın sınamalarını beraber göğüsledik. Müttefikiz ve müttefiklik ilişkimiz sadece aynı ittifaka üyeliğimizden değil, geçmiş zorluklara karşı birlikte omuz omuza mücadele etmemizden ve aynı şekilde şimdiki sıkıntılara karşı da yakın işbirliği ve dayanışma içinde olmamızdan kaynaklanmaktadır. Vizyon birliği içindeyiz, çünkü vizyonumuz demokrasi, özgürlük, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi ortak değerlere dayanmaktadır'' diye konuştu.

ABD Başkanı Obama'nın ilk deniz aşırı ziyaretini Türkiye'ye yapmasının Türk-ABD ilişkilerine yeni bir ivme kazandırdığını vurgulayan Çiçek, ''Şimdi bu ivmeden de güç alarak, model ortaklığımızın da gerektirdiği gibi ilişkilerimizi her yönüyle geliştirmek için beraberce çalışma zamanı'' dedi.

-ABD'NİN Ankara BÜYÜKELÇİSİ JEFFREY-

ABD'nin Ankara Büyükelçisi James Jeffrey ise iki ülke arasındaki ilişkilerin birçok zorluk ve test zamanlarında güçlülüğünü kanıtlamış, sıradışı önemde bir ilişki olduğunu belirterek, ''Türkiye, büyük karmaşıklıkların yaşandığı bölgede güvenlik ve ekonomik kalkınmasıyla bir istikrar adası konumundadır'' diye konuştu.

Jeffrey, ABD Başkanı Barack Obama ve ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'un bu yıl içinde Türkiye'yi ziyaretinden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin çok iyi düzeyde seyrettiğini söyledi.

Türkiye'nin son yıllarda bölgesinde oynadığı önemli rolü, bundan sonra da sürdüreceğine inandıklarını ifade eden Jeffrey, ABD Başkanı Obama'nın Türkiye'de yaptığı konuşmaya atıfta bulunarak, ABD'nin dostları ve ortakları olmadan uluslararası alandaki bu ağır yükü kaldıramayacağına işaret etti.

-CHP GENEL BAŞKANI BAYKAL-

Resepsiyona katılan CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, gazetecilerin Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in tahliyesiyle ilgili düşüncelerini sorması üzerine, ''Bu karar gerilimin ateşini düşürdü'' dedi. Gerilimin tamamıyla ortadan kalkıp kalkmadığının sorulması üzerine de Baykal, ''Onu söylemek için henüz erken'' diye konuştu.

Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız ise Deniz Kurmay Albay Dursun Çiçek'in tahliyesiyle ilgili sorular üzerine, ''Konu sadece TSK değil, büyük resme bakın. Hukuk herkese lazım'' dedi.

Resepsiyona Çiçek'in yanısıra Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile çok sayıda davetli katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*