ABD'nin bankaları kurtarma planı

ABD'nin bankaları kurtarma planı.12962
  • Giriş : 23.03.2009 / 22:50:00

ABD Hazinesi, bankaların bilançolarında tahribata yol açan toksik varlıkların alımı için finans sektörü kurtarma fonu TARP'tan 75 ile 100 milyar dolar arasında kaynak ayırdığını açıkladı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD Hazinesi, bankaların bilançolarında tahribata yol açan toksik varlıkların alımı için finans sektörü kurtarma fonu TARP'tan 75 ile 100 milyar dolar arasında kaynak ayırdığını açıkladı.

Konu hakkında resmi açıklama yapan Hazine, üç aşamadan oluşan plan kapsamında 1 trilyon dolara kadar toksik kredi ve varlık alımı yapılacağını ve kamu-özel sektör ortaklığı için ABD Merkez Bankası (Fed), ve Federal Mevduat Sigorta Şirketi'nin (FDIC) finansman sağlayacağını belirtti.

Hazine, programa beş veya daha fazla sayıda yatırım yöneticisi alınacağını ve yatırım yöneticilerinin varlık alımı için en az 500 milyon dolar özel sermaye sağlayabilmesi şartının aranacağını belirtti. Programa başvurular 10 Nisan'a kadar sürecek ve kabul edilen başvurular 1 Mayıs'a kadar açıklanacak.

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner hükümetin varlıkları tek başına almasının gerçekçi olmadığı ve özel sektörün devreye girmesi gerektiğini, riske girmesi gerektiğini belirtti. Geithner özel sektörün hazırlanan planda yüzde 8'lik payı olduğuna değindi. Hazırlanan programın kısa sürede sisteme gireceğini belirten Geithner,

Geithner'ın açıklamasnıdan ajanslara düşen detaylara göre, diğer ülkelerin de kredi koşulları açısından ABD'nin attığı adımları takip edecegini söyledi. Hükümetin yardımın başarısızlığını ödüllendirmeyeceğinin altını çizen Geithner, hükümetin varlıklara değerinden fazla ödeme yapmayacağını söyledi.

Açıklama sonrası ABD borsaları yüzde 2 üzerinde primli açıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*