ABD'nin BM büyükelçisi istifa etti

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Amerika Birleşik Devletleri'nin Birleşmiş Milletler Büyükelçisi John Bolton, önümüzdeki günlerde görevini bırakacağını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

John Bolton'ın ataması, Senato'nun onay vermeyeceğinden korkulduğu için, Kongre'nin tatilde olduğu bir dönemde yapılmış, Başkan Bush bu nedenle eleştirilere hedef olmuştu.

Demokratlar Bolton'un Birleşmiş Milletler'deki uzlaşmaz yaklaşımından rahatsız olduklarını açıkça belirtmişlerdi.

Kasım ayındaki Kongre yenileme seçimlerinden sonra da, Bolton'ın atamasını karara bağlayacak olan Dış İlişkiler Komitesi'nin başkanlığına getirileceğine kesin gözüyle bakılan Demokrat Senatör Joe Biden, Bolton'ın kendilerinden kesinlikle onay alamayacağının işaretlerini vermişti.

John Bolton, Kongre ara seçimlerinden sonra istifa eden eski savunma Bakanı Donald Rumsfeld'e yakın bir diplomat olarak biliniyordu.

Hep tartışıldı

John Bolton'un Birleşmiş Milletler büyükelçiliği için adaylığı gündeme geldiğinden beri tartışmalar dinmemişti.

Bolton Birleşmiş Milletler'in çalışmaları ve yapısı konusundaki sert tutumu ve sözleri nedeniyle de gündeme gelmişti.

Görevde kaldığı 15 ay boyunca Bolton, Amerika Birleşik Devletleri'nin dış politikasının ateşli bir savunucusu ve koruyucusu oldu.

Görev yaptığı süre içinde, nükleer silah denemesi yapan Kuzey Kore'ye karşı bir cezalandırmaya gidilmesini, İran'a diplomatik baskının arttırılarak sürdürülmesini sağladı.

Ancak Birleşmiş Milletler'in örgüt yapısında reforma gidilmesi konusunda takındığı sert ve uzlaşmaz tutum, gelişmekte olan ülkeler tarafından desteklenmedi ve bu konuda fazla bir ilerleme sağlanamadı.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush, bu görevi sürdürmesini istediği Bolton'un istifası ardından "Bu yönetimdeki herkes seni çok özleyecek. Barışın ve özgürlüklerin yılmaz bir savunucusu, insan haklarının sıkı destekçisi oldun. Bir büyükelçiden beklenen her görevi yerine getirdin" dedi.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan da, "Amerikan hükümetinden aldığı talimatları harfi harfine yerine getirmek için uğraştı. Diğer büyükelçilerle de olabildiği kadar verimli çalışmayı denedi" dedi.

İstifanın ardından John Bolton'un yerini kimin alacağı da tartışılmaya başladı.

Bu görev için adı geçen diplomatlar arasında Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak Büyükelçisi Zalmay Halilzad, Dışişleri Bakanlığı'ndan Paula Dobriansky ve eski senatör George Mitchell da bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious