ABD'nin bombaları Vietnamlı çocukları vuruyor

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

Vietnam ABD savaşının üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen ülkedeki Amerikan bombaları ölümlere yol açmaya devam ediyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

27 Ocak 1973'te Paris'te imzalanan Vietnam Barış Anlaşması ile 58 bin askerini kaybeden ABD 165 milyar dolar zarara girip ülkeden çekilmişti. ABD ülkeden çekilirken uçak, tank gibi silahlarının yanında milyonlarca mayın ve bombalarını da geride bırakmıştı.

Savaşın üzerinden 21 yıl geçmesine rağmen ülkenin orta kesiminde yer alan Gia Lai bölgesinde savaştan kalan bir bombanın patlaması sonucu 11, 9 ve 6 yaşında olan 3 çocuğun ölümüne yol açtı. Bölgeden gelen haberlerde, oyun sırasında buldukları bombayı inceleyen çocukların, ateşleme pimini harekete geçirdiği öğrenildi. Olay sonrasında bir açıklama yayınlayan yetkililer, ailelerden çocuklarına bu konuda daha özen göstermesini talep etti. Olayın Dünya Çocuk Günü'nde meydana gelmesi yaşanan acıyı bir kat daha arttırdı.

1965'te başlayıp 1973 yılına kadar aralıksız 8 yıl devam eden Vietnam Savaşı'nda Amerikan askerlerine karşı 25 yılda kazılan Cu Chi Tünelleri kamuflaj ve gerilla saldırıları için kullanılmıştı. Tünellerin yeraltındaki uzunluğu 250 kilometreyi buluyordu. Her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde inşa edilen tünellerde, hastanesinden fırınına, askerî toplantı odalarından yatakhanesine kadar her türlü ince ayrıntı bulunuyordu. Savaş sırasında 10 bin Vietnamlıya barınma imkânı sağlayan tüneller, bir yeraltı şehrini andırıyor. Zamanında bu tünellerden Amerikan askerlerine saldıran ve hayatta kalan Vietnamlı direnişçiler, bugün turistlere rehberlik yaparak geçimini sağlıyor. Tüneller ufak tefek yapılı Vietnamlılara göre yapılmış, gizli girişlerinden hiçbir Amerikalının girdiği vaki olmamış. Tünellerin bir diğer ilginç özelliği de, akarsuya çıkan kaçış kapılarının bulunması.

25 yılda kazılan yeraltı şehri: Cu Chi

Vietnamlıların Amerikalılara karşı direnip zafere ulaşmasını sağlayan Cu Chi Tünelleri, genel olarak 3 kat üzerinden inşa edilmiş. İlk katın yüzeyden derinliği 3 metreyi, üçüncü katın derinliği ise 7 metreyi buluyor. 1940 yılında sadece küreklerle kazılmaya başlanan tüneller, 25 yılda tamamlanmış. Aslında sömürgeci Fransız güçlerine karşı hazırlanan tüneller, ABD-Vietnam savaşında komünist lider Ho Chi Minh emriyle kullanılmaya başlanmış. Ülkenin birçok tarihî kararı yeraltındaki bu askerî karargâhlarda alınmış. Giriş ve çıkışları bubi tuzaklarıyla dolu bu tüneller, ABD'nin B52 ağır bombardıman uçaklarına da yıllarca dayanabilmiş.

Tünellerin girişini köpekleriyle arayan Amerikan askerlerine karşı zeki Vietnamlılar çarpıcı fikirler geliştirmiş. Tünellerin gizli giriş ve çıkışlarına Amerikalı askerlerin kullandığı sabunu, elbise parçalarını koyan Vietnamlılar, köpeklerin buraları bulmasını önlemiş. ABD bu savaş sırasında Vietnam'a 7 milyon 800 bin ton bomba yağdırmış. Bölge, gündüz Amerikalıların gece ise Vietnamlıların kontrolünde çok kanlı çarpışmalara sahne olmuş. Vietnamlıların o zamanlar kurduğu bubi tuzaklarının hâlâ çalışır durumda olduğu gelen turistlere gösteriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious