ABD'nin boşluğu Türkiye'yle dolar

ABD'nin boşluğu Türkiye'yle dolar.8679
  • Giriş : 04.05.2009 / 23:27:00

ODTÜ Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, ''Türkiye, ABD'nin Irak'tan çekilince ortaya çıkacak boşluğu dolduracak yegane ülke'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bağcı, Beykent Koleji tarafından düzenlenen ''Türkiye Dünyanın neresinde?'' konulu konferansta, Türkiye'nin etrafında yaşanan olaylara bakıldığında en fazla diyalog gereksinimi duyulan ülkelerden biri konumunda olduğunu söyledi.

Türkiye'nin BM Güvenlik Konseyi'nin geçici 10 üyesinden birisi olduğunu vurgulayan Bağcı, bu nedenle Türkiye'nin, önümüzdeki iki yıl içinde dünyanın bütün sorunları ile doğrudan muhatap olacağını belirtti.

Bağcı, şöyle devam etti:

''Türkiye, Ortadoğu'da, Avrupa'da, Rusya'dan ve Kafkasya'ya kadar bir çok alanda değişik yerlerde yaşanan çatışma alanlarını çözmeye çalışan bir ülke. Bunu da büyük ölçüde başardı. Biliyorsunuz, Türkiye doğu ile batı arasında ayrıştırıcı değil birleştirici konumunda. Bu nedenle Medeniyetler İttifakı Toplantısı Türkiye'de yapıldı.

Türkiye, ABD'nin Irak'tan çekilmesiyle ortaya çıkacak boşluğu dolduracak yegane ülke. Irak'ın, komşuları ile ilişkilerini de başlatan Türkiye, Ortadoğu'nun vicdanı olmamakla birlikte, Ortadoğu'daki hissiyatı, dengelerin, anlaşmazlıkların çözümünde ara bulucu olma şansına sahip olan ender ülkelerden biridir.''

Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi ekonomisine sahip 15 ülke arasında yer alacağını vurgulayan Bağcı, şunları kaydetti:

''Türkiye, 2025 yılına kadar yapılan araştırmalara göre 90 milyon nüfusu ile artık dünyada önemli ülkelerden biri olacak. Avrupa'da da ikinci büyük ülke konumunda olacak. Türkiye, önümüzdeki yıllarda dünyanın en iyi ekonomisine sahip 15 ülke arasında yer alacak. Türkiye, bugün için Avrupa Birliği içinde 6. büyük ekonomidir. Askeri açıdan bakıldığında Türkiye, 21. yüzyılın önemli askeri güç bölgelerinden biridir. Bölgesel bir askeri yeteneğe sahiptir. Türkiye, ABD ve AB ile birlikte dünyanın çatışma alanlarına katkıda bulunacaktır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*