ABD'nin elektronik uçakları devrede

ABD'nin elektronik uçakları devrede.13630
  • Giriş : 12.06.2007 / 19:12:00

Kayıplarını azaltmak için yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı etkili elektronik uçakları devreye sokuluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Amerikan ordusu Irak'taki kayıplarını azaltmak için yol kenarına yerleştirilen bombalara karşı etkili elektronik uçakları devreye sokuyor. Bu uçaklar, Amerikan ordusuna karşı en etkili silah haline gelen ev yapımı bombaları önemli ölçüde etkisiz hale getiriyor.

"EA- 6B Prowler" günümüz savaş koşullarına göre tasarlanmış ilk elektronik savaş uçağı.

İlk kez 1972 yılında Vietnam'da kullanılan bu uçaklar, sinyal karıştırıcılar sayesinde düşmanın sistemlerini etkisiz hale getiriyor.

Amerikan savaş uçaklarını da koruyan bu uçaklar şimdi Irak'ta Amerikan ordusuna karşı en ölümcül silah haline gelen "IED"lere yani uzaktan kumanda ya da cep telefonu ile patlatılan el yapımı bombalara karşı kullanılmaya başlandı.

Elektronik uçaklar ABD'nin operasyon yürüttüğü yerlerde uçarak, bombalara bağlı cep telefonu sinyallerini, garaj kapısı açmakta kullanılan uzaktan kumanda frekanslarını karıştırıyor.

Sistemin ne kadar etkili olduğu henüz anlaşılmış değil.

Amerikalı komutanlara göre bu uçakların kullanılması sayesinde Irak'ta patlayan bomba sayısı daha az. ABD'nin Ortadoğu'da görev yapan iki uçak gemisinde bu uçaklardan var.

Amerikan ordusu "Prowler"daki elektronik savaş sistemini en yakın müttefiklerine bile ihraç etmiyor. Mürettebatın eğitimi de gizli tutuluyor. Pentagon şimdi bunları daha gelişmiş "Boeing FA-18" lerle değiştirmeyi planlıyor.

Bunun için 9 milyar dolarlık bir bütçe ayrılmış durumda. 2 uçak şu an deneme aşamasında.

Yeni uçakların 2009'da hizmete sokulması, 2013'te de "Prowler"ların yerine geçmesi bekleniyor.

CNN TÜRK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious