ABD'nin en büyük ikramları Ecevit'e oldu!

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Doğru Yol Partisi (DYP) Genel Başkanı Mehmet Ağar, ABD'nin Türkiye'de sağ hükümetlerden çok, sol hükümetlere yardım ettiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bir dizi ziyaret için İzmir'e gelen Ağar, İzmir Ticaret Odası'ndaki (İZTO) Ege Sivil Toplum Birliği'nin (ESTOB) ''Ortadoğu, AB ve Türkiye'' konulu paneline katıldı. Burada kendisine sorulan, Demokrat Parti'nin (DP) devamı oluşumların ABD ile sıkı ilişkide olduğu, DYP'nin ise yeni dönemde nasıl bir strateji izleyeceği yönündeki soruya, ''ABD en çok Ecevit'e yardım etti. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı ve Apo'nun yakalanması buna örnektir. Ambargolardan ise hep Demirel hükümetleri nasibini almıştır.'' şeklinde cevap verdi. Ağar, salon başkanının, ''Biz yıllardır Ecevit'i Kıbrıs fatihi bilirdik.'' şeklindeki sözüne karşılık ise şunları kaydetti: ''ABD'nin 6. Filosu çıkarmaya bir müdahalede bulunmamıştır. Garantör devletlerden Yunanistan ve İngiltere de Türkiye'nin önüne çıkmamıştır. Bunun bir perde arkası vardır. Kötü mü olmuştur? Çok iyi olmuştur. Şu anda Kıbrıs'ta can güvenliği, huzur varsa bu duruma borçludur. Ecevit neden hayırla yâd ediliyor? Bu hizmetlerinde dolayı.''

Türkiye'nin yeni dönemde bölgede daha etkili olacağına değinen DYP Genel Başkanı, Türkiye'nin yardımlara ihtiyacı olmadan bölgede söz sahibi olacağını kaydetti. Bunun önündeki tek engeli Güneydoğu meselesi olduğunu hatırlatan Mehmet Ağar, ''Türkiye bu meselesini de kendi çözer. Bizim açıklamalarımız bunun içindir.''

Siyasetçinin dilinden ölüm gelemeyeceğini aktaran Ağar, ''Terörla mücadelede askeri ve polisiye mücadele zaten yapılıyor. Ama siyasetçiye düşen, huzuru, sevgiyi, hoşgörüyü getirmektir.'' dedi.

Türkiye'nin bölünmüş haritalarda gösterildiği konusundaki bir soruya Ağar'ın cevabı ise ''Biz 12-13 milyonken Sevr'e boyun eğmedik. Şimdi 70 milyon nüfus. NATO'nun ikinci büyük ordusu ve bölgenin en büyük askeri gücü. Böyle bir durumda kimsenin harita çizmeye gücü yetmez. Bıraksınlar bizi bu kadar toprakla iktifa edelim. Ama dünyada önümüzdeki dönemde başka gelişmeler olabilir.'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious