"ABD'nin en büyük tarihi hatası Irak"

  • Giriş : 17.01.2008 / 15:00:00

Eski ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright, Irak'ın, Amerikan dış politikasının en büyük hatası olarak tarihe geçeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Albright, Alman Stern dergisine yaptığı açıklamada, ''Irak, Amerikan dış politikasının en büyük felaketi olarak tarihe geçecektir. Vietnam'dan daha kötü. Ölenlerin sayısı bakımından değil, ancak sonuçlar açısından. Bölgede karmaşa yaşanıyor. İran bir anda önemli bir unsur haline geldi. Terörizme karşı mücadeleden uzaklaştırıldık. Rusya, Hindistan ve Çin ile olan ilişkilerimiz kötüleşti'' dedi.

Albright, ABD'deki tüm başkan adaylarının, Irak'taki savaşa son vermek istediklerinin belirtilmesi ve kendisinin bunu gerçekçi bulup bulmadığının sorulması üzerine, ''Daha bir yıl var. Ordumuzun yeni saldırı stratejisi gerçekten de işlerse Iraklılar ülkelerini yeniden devralabilir, biz de askerlerimizi çekebiliriz. Sadece çok az sayıda birlik, terörizme karşı mücadele ve Amerikalılarla muhtemelen Kürtleri de korumak amacıyla bu ülkede kalabilir'' şeklinde konuştu.

Pakistan'ın günümüzde dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olduğunu ifade eden Albright, terörizm, nükleer silahlar, radikal dincilik, rüşvet olayları ve sefaletten dolayı Pakistan'ın desteklenmesi gerektiğini, Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref'i güvenilir ortak olarak nitelendiren ABD Başkanı George W. Bush'un bu görüşüne katılmadığını söyledi.

ABD'deki başkanlık seçimleriyle ilgili soruları da yanıtlayan Albright, Demokrat Partinin adaylarından Hillary Clinton'u desteklediğini ve seçimleri kazanacağı konusunda iyimser olduğunu belirterek, ''(Barack) Obama ile bir sorunum yok, sadece Hillary'nin daha iyi bir başkan olacağına inanıyorum. Dış politikada daha fazla tecrübesi var. Bush'un son 7 yıldır başarısız olduğu yerlerde değişimi sağlayabilir'' şeklinde görüş belirtti.

Değişimin hızla olamayacağını da ifade eden Albright, ''En iyi kişiye ihtiyacımız var. Bu kişi de bu kez bir kadın. Hillary ile tarih yazarız. ABD'de bir kadının başkan olması zamanı geldi, Almanya'nın kadın başbakanı var. Biz Amerikalılar her şeyde ilk olmaktan her zaman gurur duymuşuzdur. Bana da dünyadaki insanlar sık sık söylemişlerdir, 'biz de bir Madeleine istiyoruz' diye'' şeklinde konuştu.

Amerikalı olmaktan gurur duyduğunu, ancak geçen 7 yıl içinde ülkesinin dünyada saygı görmekten çok korku yarattığını ifade eden Albright, Amerika'nın her şeyi tek başına yapma yönünde karar almasının profesyonel açıdan bakıldığında çok üzücü olduğunu kaydetti.

Albright, terörizme karşı mücadelede ve nükleer silahlarla ilgili konularda ABD'nin Avrupa ülkeleriyle işbirliği yapması gerektiğini, bu ülkelerin birbirlerini sevmeme lüksü bulunmadığını belirterek, ABD-Avrupa arasındaki ilişkilerin son zamanlarda eskiden olduğu gibi iyi olmamasında tüm tarafların da hataları olduğunu söyledi.

Albright ayrıca, Almanya'nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyeliğini her zaman desteklediğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious