ABD'nin füze kalkanı ısrarı, iki ülkeyi karşı karşıya getiriyor

ABD'nin füze kalkanı ısrarı, iki ülkeyi karşı karşıya getiriyor.37224
  • Giriş : 28.06.2007 / 17:33:00

Füze kalkanı sistemi konusundaki ısrarı ve Kosova ile İran politikalarındaki farklılıklar nedeniyle kendisini gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD ile Rusya arasındaki, soğuk savaş dönemini hatırlatan gerginlik, Washington yönetiminin füze kalkanı sistemi konusundaki ısrarı ve Kosova ile İran politikalarındaki farklılıklar nedeniyle kendisini gösterdi.

Tarafların, ABD'nin Polonya ile Çek Cumhuriyeti'ne konuşlandırmayı planladığı füze kalkanı projesi, nükleer tehdit oluşturmasından endişe edilen İran'a yönelik tutum ve Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki düşünceleri görüş ayrılıklarına neden oluyor.

Füze kalkanı projesi:
Rusya'nın ABD ve AB ile ilişkileri, Washington yönetiminin Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne konuşlandırmayı planladığı proje nedeniyle gergin bir döneme girdi.

ABD, füze kalkanı projesine, İran veya Kuzey Kore'den gelebilecek füze saldırısını da göz önüne alarak savunma amacıyla ihtiyaç duyulduğunu, projenin Rusya'yı tehdit eden bir unsur taşımadığını açıkladı.

Prag'daki G-8 zirvesinden hemen önce yaptığı açıklamada Rusya'nın endişelerini dindirmeyi amaçlayan ABD Başkanı George Bush, projenin, "tamamen savunmaya yönelik olduğunu" söyledi.

Buna karşılık, projenin hayata geçirilmesi halinde füzelerinin yönünü, soğuk savaş döneminde olduğu gibi Avrupa'ya çevireceğini açıklayan Rusya, Bush'un açıklamasını yeterli bulmadığını, yeni bir balistik füze denemesi yaparak gösterdi.

Füze kalkanı sisteminin, yeni füzeyi durdurma kapasitesine sahip olmadığı bilgisi de verildi.

Polonya'ya 10 adet füzesavar bataryası ile Çek Cumhuriyeti'ne radar konuşlandırılması fikrine ısrarla karşı çıkan Moskova, bunun yerine, Azerbaycan'daki radar üssünün ortak kullanımını teklif etti.

Kosova:
ABD ile AB, yaklaşık 8 yıldır BM idaresinde bulunan Kosova'nın Sırbistan'dan bağımsızlığı için baskı yapıyor.

Rusya'nın desteğini alan Sırbistan ise BM arabulucusu Martti Ahtisaari'nin, Kosova'ya uluslararası denetim altında bağımsızlık verilmesi teklifine şiddetle karşı çıkıyor.

ABD ile AB'nin, Kosova'nın bağımsızlığı konusundaki ısrarına rağmen Rusya, 6 Haziran'da yapılan açıklamada, Sırbistan'ın Kosova konusundaki tavrına sadık olduğunu açıkladı ve bu konudaki fikrini değiştirme niyetinde olmadığını G-8 zirvesinden hemen önce gösterdi.

İnsan hakları:
ABD, Rus polisinin, geçen ay yapılan yönetim karşıtı protesto gösterisine müdahalesini şiddetle kınadı.

Tepkiye, eski dünya şampiyonu satranç ustası, muhalif Garry Kasparov'un gösteriye katılmasının engellenmesini eleştiren AB Dönem Başkanı Almanya'nın Başbakanı Angela Merkel de ortak oldu.

ABD, polisin şiddet kullandığını ve bunun, Moskova'nın demokrasi taahhüdü konusunda kuşkular doğurduğunu açıkladı.

İran:
Bu konuda görüş ayrılıkları, BM'nin, nükleer çalışmalarından vazgeçmeyi reddeden İran yönetimine yönelik yaptırımları görüştüğü sırada ortaya çıktı.

İlk etapta Çin hariç diğer büyük güçleri karşısında bulan Rusya,daha sonra G-8 zirvesindeki bildiriyle Tahran yönetiminin çalışmalarından duyulan kaygıya ortak oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious