ABD'nin füze kalkanı NATO'yu böler

  • Giriş : 12.03.2007 / 00:00:00

NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, ABD'nin Avrupa'da sadece bazı ülkeleri kapsayan füze kalkanı planının NATO bünyesinde bölünmelere neden olabileceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Financial Times gazetesine açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri, söz konusu planın askeri ittifak bünyesinde bölünmelere yol açabileceği riskinin bulunduğunun altını çizerek, "Füze kalkanı konusunda bir A ligi ve de bir B ligi ortaya çıkabilir" dedi.

Güvenliğin bölünmezliğinin esas olduğunu düşündüğünü de söyleyen Genel Sekreter, NATO'nun Amerikan füze kalkanı sisteminin 2010'a doğru operasyonel olacak bir Avrupa savunma sistemiyle tamamlanması gerektiğini düşündüğünü ifade etti ve "İki sistem arasında ileride bir bağlantı sağlanabilir" görüşünü dile getirdi.

Jaap de Hoop Scheffer, bu arada Avrupa'nın da bir füze kalkanı sistemine ihtiyacı olduğu konusunda ikna olduğunu belirterek, "Kuzey Kore'nin nükleer denemeleri, İran'ın nükleer kapasiteleri ve İranlı yetkililerin açıklamalarına bakıldığında, NATO üyelerinin füze saldırılarına maruz kalabileceklerini düşünmeleri için bütün gerekçelerinin mevcut olduğu görülüyor" dedi.

Amerikan füze kalkanına yönelik Rusya'nın protestolarına da itiraz eden Genel Sekreter, Polonya'ya yerleştirilecek sistemin Rusya'nın kapasitelerini azaltmayacağını söyledi.

Rusya, ABD'nin Çek Cumhuriyeti ile Polonya'ya yerleştirmeyi planladığı füze kalkanına şiddetle karşı çıkıyor, ancak ABD bu sistemin Rusya'yı değil, Ortadoğu'dan gelen tehditleri hedef aldığını söylüyor. İngiliz iş çevrelerinin gazetesi Financial Times'a göre ise Amerikan füze kalkanı sistemi hemen hemen bütün Avrupa ülkelerini kapsıyor, ancak İran'a daha yakın olan bazı Güneydoğu Avrupa ülkeleri kısa menzilli ek bir savunma sistemine gereksinim duyacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious