ABD'nin haberi olmadan İran'a saldırmayız

ABD'nin haberi olmadan İran'a saldırmayız.15406
  • Giriş : 16.05.2009 / 17:41:00

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon, İsrail'in ABD ile koordinasyon sağlamadan İran'ın nükleer tesislerini hedef alan bir saldırı düzenlemeyeceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Bakan Yardımcısı, İsrail'in güneyine yaptığı bir ziyaret sırasında, ''İran'a Amerikalılarla önceden koordine edilmemiş bir saldırıyı düşünemiyorum. Hem lojistik olarak hem de böyle bir saldırıdan sonra uluslararası toplumdaki savunmamız bakımından Amerikalılara ihtiyacımız var'' ifadesini kullandı.

İsrail devlet radyosu, İsrailli yetkililerin gizlice Kudüs'e gelen Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Başkanı Leon Panetta ile görüştüğünü ve Panetta'ya ABD'ye danışmadan İran'a saldırmama sözü verdiğini ileri sürmüştü.

Öte yandan, Ayalon, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı yalancılıkla suçladı.

Y-Net'teki habere göre, Ayalon, ''O, barış falan istemeyen bir yalancı, çünkü barış için bir bedel ödemek lazımdır. Bu bedel normalleşme ve açılımdır ve bunlar da onun rejimini çökertme riski taşımaktadır'' ifadesini kullandı.

Ayalon, ''Esad İsrail ile ön koşulsuz müzakere istiyor ama Hizbullah ve İslami Cihad'ı silahlandırarak barış istenmez. O sadece tecritten kurtulmak ve uluslararası toplumun baskılarını dindirmek isteyen bir tiran'' diye konuştu.

Türkiye'nin aracılığında İsrail ile Suriye arasında yapılan müzakereler, İsrail'in Gazze'ye Aralık ayında yönelik kanlı saldırılar düzenlemesinin ardından askıya alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*