ABD'nin hayalindeki Kıbrıs

ABD'nin hayalindeki Kıbrıs.10641
  • Giriş : 07.07.2008 / 17:52:00

ABD'nin Avrupa ve Avrasya'dan sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Fried, Kıbrıs'ta kapsamlı müzakerelerin en kısa sürede başlamasını istediklerini ifade ederek, “Tek millet, tek vatandaşlık ve bölünmemiş bir ülke görmek istiyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adaya yaptığı ziyaret çerçevesinde KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ve Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın yanı sıra BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Temsilcisi ve BM Barış Gücü (UNFICYP) Misyon Şefi Taye Brook-Zerihoun ile görüşen Fried, temaslarının sonunda Lefkoşa ara bölgedeki Fullbright Merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Fried, Kıbrıs ziyaretinin ABD'nin Kıbrıs'ta çözüm çabalarını desteklediğinin bir kanıtı olduğunu kaydetti. “İki kesimli, iki toplumlu federasyon, tek millet, tek vatandaşlık ve bölünmemiş bir ülke görmek istiyoruz” diyen Fried, liderlerin ilerleme sağlamasını ve kapsamlı görüşmelere başlamasını umduklarını söyledi.

Bir Amerikan planı olmadığını, ancak ABD'nin açık desteği olduğunu kaydeden Fried, bunun, liderlere dayatılacak bir konu olmadığını, yolu liderlerin göstermesi gerektiğini kaydetti. Kıbrıs'ta ilerleme olduğunu belirten ve Ledra Caddesi'nin (Lokmacı Kapısı) açılmasını buna örnek gösteren Fried, Lokmacı'nın açılması konusunda, “Liderlerin sözel bağlılığının elle tutulur ifadesidir. İlerlemenin mümkün olduğunun göstergesidir” dedi.

“LİDERLER ÇÖZÜME BAĞLI”

Her iki liderin de çözüme bağlı olduğunu kaydeden Fried, “Kıbrıs halkı, sorunsuz geçişlere baktığımızda, çözüme hazırdır” ifadesini kullandı. Fried, görüşmelerin bir an önce başlaması ve ilerleme olması temennisinde bulundu.
Adanın birleştirilmesi çabalarını desteklediklerini, BM'nin de bu çabaların içinde yer aldığını kaydeden ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı, iki liderin “uzlaşma” sözü verdiğini vurgulayarak, “Umarız ilerleme sağlanır ve bir anlaşma olur, kapsamla müzakerelerle bir çözüme varılır” dedi.

“MÜZAKERELERE LİDERLER KARAR VERECEK”

Fried, “Nasıl bir zaman çerçevesi öngörüyorsunuz?” sorusuna karşılık, iki liderin 25 Temmuzda görüşeceğini anımsatarak, “bunun orada belli olacağını” söyledi.

Kapsamlı müzakerelerin ne zaman başlayacağına Kıbrıs'ta liderlerin karar vereceğini belirten Fried, ABD olarak mümkün olan en kısa sürede kapsamlı müzakerelerin başlamasını desteklediklerini kaydetti.

Fried, “Türkiye'deki gelişmelerin Kıbrıs'taki sürece olumsuz etkisinin olup olamayacağı” yönündeki bir soru üzerine de, Türkiye'nin de Kıbrıs'ta çözümü desteklediğini ifade ederek, Türkiye'deki siyasilerle defalarca görüştüğünü ve onların Kıbrıs'ta çözümün gerekli olduğunu savunduğunu belirtti. Daniel Fried, “Umarız Türkiye'deki siyasi gelişmeler demokrasi içinde çözüme kavuşur ve bu süreç aşılır. Umarım Türkiye'deki durum Kıbrıs'taki çözüm çabalarını olumsuz etkilemez” dedi.

Avrupa Birliğinin (AB) sürece teknik olarak destek verebileceğini kaydeden Fried, Kıbrıs'taki sorunu liderlerin çözeceğini, ilerlemenin de liderlerden geleceğini belirtti. Fried, bir soru üzerine, Kıbrıs sorununun çözümü için yıllar içinde çok şey yapıldığını, liderlerin bundan faydalanabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*