"ABD'nin hızla çekilmesi Irak'ı çökertir"

  • Giriş : 09.07.2007 / 16:14:00

Hoşyar Zebari, Amerikan askerlerinin hızla çekilmesinin Irak devletini çökerteceği ve iç savaşa yol açacağı uyarısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'de yayımlanan New York Times gazetesi Beyaz Saray'da Irak'tan çekilme tartışmalarının yoğunlaştığını aktarırken, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerikan askerlerinin hızla çekilmesinin Irak devletini çökerteceği ve iç savaşa yol açacağı uyarısında bulundu.

New York Times gazetesinin haberinde, yönetimdeki yetkililerin, Senato'daki Cumhuriyetçiler arasında ABD Başkanı George Bush'un Irak stratejisine verilen siyasi desteğin son dayanaklarının çökmekte olduğu korkusunu taşıdığı belirtildi.

Bush ve yardımcıları, Irak'ta herhangi bir strateji değişikliği konusunun, Irak'taki Amerikalı General David Patraeus ve ABD'nin Bağdat Büyükelçisi Ryan Crocker'ın Irak'ın güvenlik ve siyasi sürecine ilişkin raporlarını sunmaları gereken 15 Eylül'den sonra tartışmaya başlanması gerektiğini düşünüyor.

Ancak Senato savaşın geleceği ve finansmanı konusunda kapsamlı bir görüşmeye başlama hazırlığındayken, başkan yardımcılarının, Bush karşıtı güçlerin birbirine yaklaştığının görüldüğünü bildikleri belirtiliyor.

Cumhuriyetçi senatörlerden dördü, bir süre önce Bush'un stratejisini daha fazla desteklemeyeceklerini deklare etmişti.

Zebari'den hızlı asker çekmeye itiraz

Bu arada Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, Amerikan askerlerinin hızla çekilmesinin Irak devletinin çökülmesine ve iç savaşa neden olabileceği uyarısında bulundu.

Zebari, gazetecilere yaptığı açıklamada, Crocker ve Petraeus'un eylül ayında sunacağı rapor öncesinde "Iraklıların, ABD'de gittikçe artan büyük bir baskı olduğunu anladıklarını" söyledi.

Kongre üyeleriyle görüşmeler yaptıklarını belirten Zebari, onlara "hızlı asker çekme ile güvenlik boşluğu oluşması" konularındaki tehlikeleri açıkladıklarını kaydetti.

Zebari, bu tehlikelerin "iç savaş, ülkenin bölünmesi, bölgesel savaşlar ve devletin çökmesi" olabileceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious