ABD'nin iki büyük havayolu şirketi birleşiyor

ABD'nin iki büyük havayolu şirketi birleşiyor.10855
  • Giriş : 15.04.2008 / 12:40:00
  • Güncelleme : 15.04.2008 / 12:42:40

ABD'nin iki büyük havayolu taşımacılığı şirketi Delta Havayolları ile Northwest Havayolları birleşmek için anlaşmaya vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her iki şirketin yönetim kurullarının onay verdiği anlaşmayla, Delta Havayolları Northwest Havayolları'nı alacak ve Delta Havayolları adı altında hizmet verecek birleşik şirket, dünyanın en büyük hava taşımacılığı kuruluşu olacak.

Delta Havayolları'ndan yapılan açıklamaya göre, merkezi Atlanta'da olacak ve Delta Havayolları'nın Başkanı Richard Anderson'ın başkanı olacağı birleşik havayolları şirketinin işletme değeri 17.7 milyar doları bulacak.

Anlaşma, gerekli kurumların birleşik şirketin tekel oluşturmayacağı ve her iki havayolu şirketindeki sendikaların onayını gerektiriyor.

Merkezi Atlanta'daki Delta Havayolları ile merkezi Egagan Minnesota'daki Northwest Havayolları'nın birleşmesi onaylanırsa, birleşik şirketinyıllık geliri 31.7 milyar dolar olacak ve 75 bin kişiye istihdam sağlayacak.

Ekonomistler bu birleşmeyle, birleşik havayolları şirketinin uçuşlarını azaltması ve piyasa gücünü fiyatları yükseltmede kullanacak olması nedeniyle bilet ücretlerinin artacağı yorumunu yapıyorlar.

Bu birleşmenin, yükselen petrol fiyatlarıyla mücadele eden "Continental Airlines" ve "United Airlines" gibi ABD'li havayollarının şirketlerinin birleşmesini sağlayabileceği de belirtiliyor. Ancak anlaşmanın, havayolu şirketlerindeki sendikaların direnişiyle karşılaşabileceği kaydediliyor.

Northwest Havayolları'ndaki pilotlar ve havayollarının yer hizmetlerinde çalışan işçilerin sendika yetkilileri, birleşmeye karşı çıkacaklarını söylediler.

Northwest Havayolları'ndaki pilotların sendikasından yapılan açıklamada, "anlaşmanın açıkça Northwest Havayolları'ndaki pilotların aleyhine olduğu ve birleşmeye karşı çıkmak için bütün imkanların kullanılacağı" ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious