ABD'nin imajının düzelmesi zor!

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

11 Eylül saldırılarından sonra oluşan terör paranoyası dalgasını kullanarak Afganistan ve Irak’ı işgal eden; bozulan imajının onarılmasının zor olduğunu itiraf etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD’nin dünyadaki imajının geliştirilmesi çabalarından sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Hughes, birçok ülkede yaygın olan Amerikan karşıtlığının ortadan kalkması için uzun süreye ihtiyaçları olduğunu söyledi. Hughes, “İslamî şiddet” kavramının olumsuz etkilerini de fark ettiklerini dile getirdi.

AP ajansına konuşan Dışişleri Bakan Yardımcısı Hughes, özellikle Ortadoğu’daki Amerikan karşıtlığının açık olduğunu belirterek, “Amerikan karşıtlığı, bu ideolojik mücadele, kısa zamanda değişmeyecek. Bunun ortadan kalkması için yıllarca belki de on yıllarca çalışmak gerekecek.” diye konuştu. Irak Savaşı’nın Müslüman dünyasındaki Amerikan karşıtlığının “son sebebi” olduğunu ifade eden Hughes, ABD’nin İsrail’e sağladığı desteğin de birçok ülkede hoş karşılanmadığını kaydetti.

Beyaz Saray, ‘İslamî şiddet’ kavramını bırakıyor mu?

ABD’nin aşırılık ve terörizmle savaşta çok dikkatli davranması gerektiğine dikkat çeken Hughes, bunun İslam’la mücadele şeklinde algılanmasının önlenmesi gerektiğini kaydetti. Hughes, kendisinin ve Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’ın, Başkan Bush’a “İslamî şiddet” kavramını kullanmayı bırakması yönünde bir tavsiyede bulunduklarını söyleyemeyeceğini de belirtti. Ancak daha önce bu kavramı kullanan Bush ve sözcüsünün, son zamanlarda bu kavramı Beyaz Saray’ın lügatinden çıkardıkları öne sürülüyor. Dışişleri Bakanlığı sitesindeki araştırmalar da Rice’ın bu kavramı kullanmaktan vazgeçtiğini gösteriyor. Mücadele ettikleri ideolojiyi adlandırmanın zor olduğunu ifade eden Karen Hughes, “Ben, ‘şiddetçi radikaller’i kullanıyorum. Çünkü bunlar radikaller ve şiddete başvuruyorlar. Bunlar dinlerini saptıran kitle katliamcıları.” diye konuştu. Bush’a yakınlığıyla tanınan, Başkan’ın eski siyasi danışmanı Hughes, geçen aylarda Türkiye’yi de ziyaret etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious