'ABD'nin İran'a ciddi saldırı planları var'

  • Giriş : 20.01.2007 / 00:00:00

2005 başlarına kadar ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan Orta Doğu uzmanı Wayne White, ABD'nın elinde, İran'a karşı geniş çaplı saldırı öngören savaş planları olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ortadoğu Politika Konseyi adlı düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan White, "Bu planlardan bazılarını gördüm. Bunlar, dar kapsamlı bir hava saldırısını değil İran'a karşı girişilebilecek ve Orta Doğu'yu yıllarca istikrarsızlaştıracak bir savaşı içeriyor" dedi. Mart 2005'e kadar ABD Dışişleri Bakanlığının istihbarat ve araştırma bürosunda üst düzey Orta Doğu uzmanı olarak çalışan White, bahsettiği savaş planlarının, öncelikle temel hedeflerin imhasını engellemeye çalışacak olan İran hava kuvvetlerini, Kilo tipi denizaltılarını ve füze tesislerini tasfiye etmeyi amaçladığını anlattı.

Irak'taki iç savaşın, sonuçta bu ülkeyle sınırlandırılabileceğini savunan White, İran'ın nükleer altyapısını hedef alabilecek olası ABD veya İsrail saldırılarından ise çok daha fazla kaygılandığını söyledi. White, saldırıya uğraması durumunda İran'ın güçlü şekilde karşılık vereceğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious