ABD'nin Kastelli'sinin büyük vurgunu

ABD'nin Kastelli'sinin büyük vurgunu.13538
  • Giriş : 14.12.2008 / 09:15:00

Dünya, Wall Street’in en saygın finansçılarından Bernard Madoff'un 50 milyar dolarlık vurgununu konuşuyor. Hapiste son bulan saadet zincirinin ilginç öyküsü ve Madoff'un ağına takılanlar:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Saadet zinciri kurarak 50 milyar dolarlık vurgun yapan Bernard Madoff'un ağına takılanlar arasında Unicredit gibi uluslararası devler de var Floridalı sosyetik dullar da...

Wall Street'in en saygın finansçılardan biri olarak tanınan ve Nasdaq Borsası'nın eski başkanı olan Bernard Madoff önceki gün 50 milyar dolarlık sahtekârlık suçlaması ile FBI tarafından tutuklandı. Tarihin en büyük sahtekârlığı olarak kabul edilen son olayda, Madoff dev bir “saadet zinciri” kurmakla suçlanıyor. Madoff'un, oğulları Mark ve Andrew tarafından tarafından ihbar edilip, FBI'a teslim edildiği ortaya çıktı. FBI'a verdiği ifadede 70 yaşındaki Madoff, “Bu olanların masum bir açıklaması yok. Yatırımcılara, olmayan bir parayla ödeme yaptım. İflas etmiş durumdayım ve hapse atılmayı bekliyorum. Toplam fatura 50 milyar dolar civarında... Yatırımcılar hemen 7 milyar dolar istiyor. Ama kasada sadece 200-300 milyon dolar var” dedi. Madoff, FBI ajanlarına yaptığı açıklamada işlemleri kişisel olarak yaptığını ve kurumsal müşterilerin paralarını kaybettiğini açıkladı. Manhattan'daki evini teminat olarak gösterip, 10 milyon dolar kefalet yatıran Madoff'un 20 yıl hapis cezasıyla yargılanması bekleniyor.

Madoff'un oyunu ortaya çıktıktan sonra, kızgın yatırımcılar merkez ofise baskın yaptı. Karşılarında herhangi bir yetkili bulamayan yatırımcılar ve hedge fon yöneticilerinin, birikimlerini geri alma ihtimali bulunmuyor.

Superwoman da mağdur

MADOFF'UN ağına takılanlar arasında uluslararası bankalar ve ABD sosyetesinin ünlü isimleri var:

* İtalyan Unicredit Bankası.

* İsviçre'deki ünlü Benedict Hentsch Bankası.

* New York Mets Beyzbol Takımı'nın sahibi.

* Fairfield Sentry adlı hedge fon (7.3 milyar dolar)

* Kingate Global adlı hedge fon (2.8 milyar dolar).

* İngiltere'de hem sağlam yatırımlar yapıp hem de 5 çocuk büyüttüğü için Superwoman olarak anılan yatırım uzmanı Nicola Horlick (En az 20 milyon dolar.)

* ABD'nin Florida ve Long Island bölgesindeki en üst gelir grubu golf kulüplerinin hiper zengin üyeleri.

Kastelli'nin sistemini uyguladı

MADOFF, kısaca “Ponzi oyunu” adı verilen ve Türkiye'de Banker Yalçın ile Kastelli'nin kullandığı dolandırıcılık yöntemini uyguladı. Kendi adını taşıyan bir yatırım şirketi (Bernard Madoff Investment Securities) bulunuyordu. Ancak Madoff, bu şirketin alt katında ikinci bir şirket daha yönetiyordu. Tam bir saadet zinciri sistemiyle kurulan bu sisteme göre, ilk yatırımcılara daha sonra sisteme giren yatırımcıların parasıyla yüksek getiri vaat edildi. PARASINI çekmek isteyen müşterilerine diğer müşterilerden topladığı paralarla piyasanın çok üzerinde getirili ödeme yapıyordu. Ancak krizde yeni müşteri gelmedi ve parasını çekmek isteyenler arttı. Son olarak alt kattaki şirkette 20 müşterisi kalmıştı ama 17.1 milyar dolarlık ödeme yapması gerekiyordu. Madoff içine düştüğü durumu, şu sözlerle itiraf etti: Yatırım danışmanlığı faaliyetlerimiz büyük bir saadet zinciri. Bütün olan büyük bir yalandı.

Akşam

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*