ABD'nin Ortadoğu'daki varlığı sorgulanıyor

  • Giriş : 27.01.2007 / 00:00:00

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'den Ortadoğu'daki askeri varlığını neden arttırdığını açıklamasını beklediklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Lavrov, Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, “ABD'nin son derece saldırgan olan üslubunda bir değişiklik görmedim. Bu (saldırgan üslup) aynı Ortadoğu'daki askeri varlığını artırma eylemleri gibi devam ediyor” diye konuştu.

Washington'dan Ortadoğu'daki askeri varlığını neden arttırdığını net bir şekilde açıklamasını istediklerini ifade eden Lavrov, “Tüm bunlar neden?” diye sordu.

Ortadoğu ve civarındaki bölgede varolan sorunların “prestij gibi sersemce” fikirlerle bağlantılı olduğunu ifade eden Lavrov, “Biri bir defasında bir şey söylemiş oluyor ve ondan sonra da bu ilkeyi de kıramıyor. Bu esnek olmayan ve dar görüşlü bir politika” dedi.

İRAN VE SURİYE

ABD'nin İran'a yönelik tek taraflı ambargosunun İran'ın nükleer programına çözüm bulma çabalarına katkısı olmayacağını ve bunun Tahran'ın müzakere sürecinden çıkmasına neden olabileceğini söyleyen Lavrov, şunları kaydetti:

“Aksine İran ve Suriye, kendilerinden olumlu bir rol oynamalarının beklendiğini ve karşılığında bölgesel diyalogda hak ettikleri bir pozisyona sahip olacaklarını anlamalılar. Suriye ve İran'ın izole edilmemeleri, aksine barış sürecine dahil edilmeleri gerektiği konusunda eminiz.”


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious