ABD'nin Türkiye'den 'İsrail-Suriye' beklentisi

ABD'nin Türkiye'den 'İsrail-Suriye' beklentisi.12050
  • Giriş : 18.05.2008 / 16:50:00

ABD'nin Türkiye'den İsrail-Suriye görüşmeleri için daha güçlü çaba göstermesini istediği belirtilirken, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ise Türkiye'nin arabuluculuğunu destekleyeceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Londra'da Arapça yayımlanan El Hayat gazetesinin konuya ilişkin haberi, İsrail'de yayımlanan Haaretz gazetesinin internet sitesinde de yer aldı.

ABD hükümetinin Türkiye'den görüşmelerin ilerletilmesi için çabalarını artırmasını istediği kaydedilen haberde, bu isteğin Lübnan'da siyasi krizin sürdüğü bir döneme denk geldiği ve ABD'nin İsrail ile Suriye arasında barışın Lübnan'ı Hizbullah'tan uzaklaştırabileceği tahminleri yaptığı belirtildi.

El Hayat gazetesi, bir kaynağa dayanarak, Washington'un İsrail'e, Suriye ile görüşmelerde ilerleme kaydedilmesinin önemini birçok kez üstü kapalı şekilde ilettiğini ve Türkiye'nin iki ülke arasında ilerleme sağlayabildiği takdirde ABD'nin görüşmelere katılmaya hazır olacağını yazdı.

Bu arada, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Eş Şark El Avsat gazetesinde bugün yayımlanan açıklamasında, Türkiye'nin arabuluculuğunda bir Suriye-İsrail barış sürecini destekleyeceklerini, ancak Şam'ın Lübnan siyasetinde değişiklik görmek istediklerini söyledi.

İsrail'in, aralarında Suriye'nin de bulunduğu komşularıyla barış yapmasına yönelik çabaların önüne çıkmak istemediklerini belirten Rice, taraflar barış için çaba gösterdiği takdirde ABD'nin bunu destekleyeceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious