ABD'nin yeni başkanı Obama

ABD'nin yeni başkanı Obama.21113
  • Giriş : 05.11.2008 / 13:57:00
  • Güncelleme : 05.11.2008 / 13:58:23

Obama ülkenin ilk siyah başkanı. ABD’de tarihi bir gün yaşandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokrat Parti'nin başkan adayı Barack Obama, rakibi McCain karşısında net bir üstünlük sağlayarak ABD'nin ilk siyah başkanı oldu.

Seçim sistemine göre, bir adayın kazandığını duyurabilmesi için 270 seçici üyeye ulaşması gerekiyor. Obama Florida, Ohio, Virgina gibi kritik eyaletleri kazanarak 338 delege sayısına ulaştı ve ABD başkanı olmak için gerekli 270 delege sayısını geçti. İki yıla yakın bir süre devam eden kampanyasının sonucunda zafere ulaşan Obama Maine, Vermont, New Hampshire, Massachusettes, Rhode Island, Connecticut, New York, New Jersey, Pennsylvania, Maryland, Delaware, Washington D.C., Ohio, Michigan, Wisconsin, Illinois, Minnesota, New Mexico, Iowa ve Virgina eyaletlerinde ipi göğüsledi.

Obama'nın birçok taraftarı zafer haberinin ardından gözyaşlarını tutamadı. Cumhuriyetçi McCain ise Kentucky, Güney Carolina, Tennesse, Georgia, Oklahoma, Alabama, Missisipi, Arkansas, Kuzey Dakota, Güney Dakota, Wyoming, Kansas, Louisiana, Texas, Batı Virgina, Utah ve Nebraska eyaletlerinde kazandı.

BİNLERCE TARAFTARA SESLENDİ

ABD'nin ilk siyah başkanı Barack Obama, seçim bölgesi Illinois'nin Chicago kentinde, binlerce taraftarına seslendi. Obama, tarihi konuşmasında “Kurucularımızın rüyası ve hayallleri gerçek oldu.” dedi.

Chicago'da kendisini bekleyen onbinlerce kişilik taraftar topluluğuna, kurşun geçirmez camların arkasından seslenen Barack Obama, ABD başkanlığını kazanmasının ardından ilk zafer konuşmasını gerçekleştirdi.


Obama, ABD'den şüphesi olanlara karşı genç, yaşlı, zengin, fakir, Demokrat Partili, Cumhuriyetçi Partili, siyah, beyaz, Hispanik, Asyalı, Amerikan yerlisi, eşcinsel, eşcinsel olmayan, özürlü ve özürlü olmayan bütün Amerikalılar tarafından, Amerikalılar'ın, sadece bir bireyler topluluğu, kırmızı ya da mavi eyaletler topluluğu olmadığı, daima “Amerika Birleşik Devletleri” olduğu ve olacağı mesajının verildiğini vurguladı.

Dinleyicilerin büyük kısmının, Obama'nın konuşmasını göz yaşları içinde dinlediği görüldü. Obama, “bu seçim, bizim alaycı ve şüphecilere cevabımızdır. Bu gece yaptığımız şey, Amerika'ya değişimi getirdi” dedi.

Cumhuriyetçi Partili rakibi John McCain'den tebrik mesajı aldığını söyleyen Obama, McCain'in seçim kampanyası sırasında uzun ve zorlu bir savaş verdiğini belirtti ve hem McCain'i hem de başkan yardımcısı adayı Sarah Palin'i tebrik etti.

Obama, “ülkeyi yenilemek için”, onların yardımına da ihtiyaç duyduğuna işaret etti ve kendisine oy vermeyenlerin de başkanı olacağını vurgulayarak uzlaşma mesajı verdi.

Obama ile birlikte ABD'nin başkan yardımcısı seçilen Joe Biden'a da teşekkür eden Obama, ABD'nin ilk siyah başbayanı olacak olan eşi Michele Obama'ya da ayrıca teşekkür etti.

Kızları Sasha ve Malia'ya da seslenen Obama, “ikinizi de tahmininizin ötesinde seviyorum. Beyaz Saray'a bizimle beraber götüreceğimiz o köpek yavrusunu hakkıyla kazandınız” dedi.

Obama'nın kızlarına, zorlu seçim kampanyasının sonunda bir köpek yavrusu almaya söz verdiği yönünde haberler bulunuyordu.

Kanserden ölen anneannesinin bu tarihi günü görememesinden duyduğu üzüntüyü dile getiren Obama, “bütün kızkardeşlerim ve erkek kardeşlerime teşekkür ediyorum” dedi.

Seçim kampanyasının yöneticisi David Plough ve baş strateji uzmanı David Axelrod'a özellikle teşekkürlerini ileten Obama, “Onlara minnettarım. Bu ekip ABD tarihindeki en iyi seçim kampanyası ekibidir. Ayrıca şunu hiç unutmayacağım. Bu zafer bana ait değil. Bu zafer size ait. Bizim seçim kampanyamız, Washington'ın arka bahçesinde başlamadı. Sizin gönderdiğiniz 5 dolar, 10 dolar, 20 dolarlarla başladı. Bu sizin zaferiniz” diye konuştu.

ÖNÜMÜZDEKİ YOL UZUN VE ZORLU

Obama, bugün seçimi kazanmayı kutlamakla birlikte yarın ülkenin problemleriyle yüzleşmek gerekeceğine işaret etti ve “İki tane savaş var, gezegenimiz tehlikede ve finansal bir krizin içindeyiz” dedi. Ülkede yeni bir enerji olduğunu belirten Obama, “Önümüzdeki yol uzun ve zorlu olacak. Belki önümüzdeki 4 yılda istediğimiz yere gelemeyeceğiz. Ama size söz veriyorum, bir gün hedeflerimize ulaşacağız. Evet, yapabiliriz!” ifadelerini kullandı.

Hatalı başlangıçlar ve geri tepmeler olabileceğini, iktidardaki her tercihinin herkesçe kabul görmeyebileceğini vurgulayan Obama, her durumda halka karşı dürüst olma sözü verdi ve ülkeyi tuğla, tuğla, sokak, sokak birlikte inşa edeceklerini söyledi.

ABD'de Wall Street zenginlikleri yaşarken, “diğer sokakların” sıkıntı çekmesinin önüne geçeceğini belirten Obama, “Biz bu seçimi alçakgönüllülükle kazandık ve bölünmeleri iyileştirme kararlılığımızı da sürdürüyoruz” dedi.

Kendisini dünyanın farklı köşelerinden dinleyenlere de seslenen Obama, “ABD'de bugün yeni bir liderlik doğdu” diyerek önemli bir mesaj verdi. Obama, dünyaya zarar vermek isteyenleri yenecekleri ve barışın yanında olanları da destekleyeceklerini, “demokrasi, özgürlük, fırsat, umut” gibi ideallerin peşinde gideceklerini söyledi.

Obama'nın konuşmasının en ilginç yönlerinden biri de, 106 yaşındaki Atlantalı Ann Nixon Cooper'dan bahsetmesi oldu. Cooper'ın, bir asrı aşkın yaşıyla, kadınların oy kullanamadığı, siyahlara ayrımcılık yapılan bir dönemden geçtiğini anlatan Obama, bu seçmenin bugün elektronik oy kullanma makinasının ekranına dokunarak oy kullandığını söyledi. Obama, ABD'nin aya ayak bastığını, Berlin duvarının yıkıldığını gören yaşlı kadının varlığının önemli bir mesaj olduğunu belirterek, ABD'nin çocuklarının, kendi kızlarının, bu kadar uzun yaşama şansı bulurlarsa, daha iyi bir dönemde yaşamasına imkan sağlayacak şekilde yaşaması yönünde herkesin çaba harcamasını istedi.

Obama konuşmasını, “Tanrı sizi ve ABD'yi korusun” diyerek bitirdi. Obama taraftarları sonuçların ardından duygulu anlar yaşadı.

İZLENİMLER

ABD Başkanı seçilen Obama konuşmasını yapmak üzere Grant Park'ta kurulan kürsüye eşi Michael Obama ve iki kızıyla birlikte geldi ve Chicagolular'ı eşi ve çocuklarıyla birlikte selamladı. Obama konuşmasının sonunda ise başkan yardımcılığına seçilen John Biden ile birlikte kalabalığa veda etti.

Obama'nın tarihi konuşması sırasında parkı hınca hınç dolduran kalabalık Obama'yı ve ailesini büyük coşku içinde alkışladılar.

Yeni başkanın konuşması sırasında dinleyenlerden bazılarının sevinçten ve heyecandan gözyaşlarını tutamadıkları, son derece duygulu ve coşkulu anlar yaşadıkları gözlemlendi.

Obama'ya konuşması sırasında “Evet yapabiliriz-Yes We Can” sloganıyla da eşlik eden kalabalık, Obama'nın yaklaşık yarım saatlik konuşması sırasında kendisini dikkatle dinledi.

Parkı dolduranlar Obama'nın konuşmasının ardından kentin merkezinde kutlamalara katılmak üzere olaysız bir şekilde Grant Park'tan ayrıldılar.

MCCAIN DE TEBRİK ETTİ

Kritik Ohio ve Virgina eyaletlerinde de ipi Obama göğüsledi. 1964 yılından beri Ohio'da seçimi kazanan aday, Beyaz Saray'ı da garantilemiş sayılıyor. Böylelikle Virginia'da 40 yıldır devam eden Cumhuriyetçi Parti üstünlüğü son bulmuş oldu. Obama'yı destekleyen yüzlerce coçkulu kişi Chicago'daki Grant Park'ta kutlamalara başladı. Obama'nın zaferinin ardından binlerce kişi Chicago'daki Grant Park'a koştu. George W. Bush da Obama'yı arayarak tebrik etti. Cumhuriyetçi aday McCain'in kampanyasından yapılan açıklamada, McCain'in yenilgiyi kabul ettiği ve Obama'yı arayarak tebrik ettiği bildirildi. McCain'in kısa bir teşekkür konuşması yapması bekleniyor. Ardından Obama Chicago'da seçmenlerin karşısına çıkacak.

BARACK OBAMA KİMDİR?

Barack Obama, 4 Kasım 2008'deki seçimlerde kazandığı zafer ile, ABD'nin ilk siyah başkanı olarak tarihe geçti.

Kenyalı bir baba ile Kansaslı beyaz bir annenin oğlu olan Barack Obama, 4 Ağustos 1961 Hawai doğumlu. Annesi ve babası, Obama 2 yaşındayken boşandı. Harvard Üniversitesi'nde burslu okuyan babası, daha sonra Kenya'ya döndü ve hükümet için çalıştı. Obama 6 yaşındayken, annesi bir Endonezyalı ile evlendi ve aile Cakarta'ya taşındı. Endonezya'da yaşadığı 4 yıl boyunca laik ve Hristiyan okullarına giden Obama, daha sonra büyükanne ve büyükbabasıyla yaşayacağı Hawai'ye döndü ve eğitimine burada devam etti.
Haberin devamı

New York'taki Columbia Üniversitesinde Siyasal Bilimler okuyan Obama, 1988'de Harvard Hukuk Fakültesine girdi, buradaki öğrenciliği sırasında “Harvard Law Review” dergisinin ilk Afrika kökenli yöneticisi oldu.

HILLARY'YE KARŞI UZUN BİR MÜCADELE VERDİ

1996-2004 yılları arasında Illinois eyalet senatörü olan Obama, 2004 yılında da ABD Senatosu'na seçildi. Bu zaferinin ardından medyanın ilgisini çekti. Obama'nın iki kitabı, çok satanlar listesine girdi.

Barack Obama, 2007 başında başkan aday adayı olduğunu ilan etti ve diğer aday adayı, eski ABD Başkanı Bill Clinton'ın eşi Hillary Rodham Clinton ile uzun süreli bir mücadeleye girişti. Sonunda zafer Obama'nın oldu.

Haziran 2008'de Demokrat Parti'nin resmen başkan adayı oldan Obama, seçim kampanyasında “değişim” sloganını kullandı ve başkanlık yarışında en çok bağış elde eden lider olarak da rekor kırdı.

ABD'nin Irak'a müdahalesi öncesinde savaşa karşı sesini yükselten, Irak savaşının başından beri bunu eleştiren Obama, İranlı liderlerle de koşulsuz görüşmeden yana olduğu yaklaşımıyla eleştirilmişti.

HOLLYWOOD STARLARINDAN DESTEK ALDI

Amerikalı ünlü talk şovcu Oprah Winfrey'yi kampanyasına katan Obama'ya destek veren diğer ünlüler arasında George Clooney, Scarlett Johannson, Robert de Niro, Tom Hanks, Matt Damon, Halle Berry ve ünlü müzisyen Bruce Springsteen başı çekiyor.

Barack Obama, 1964 doğumlu ve kendisi gibi Harvard Hukuk Fakültesi mezunu olan Michelle Robinson ile evli. Çiftin, Malia (10) ve Sasha (7) adlı iki kız çocuğu bulunuyor.

GRANT PARK'TA ZAFER COŞKUSU

Demokrat aday Barack Obama taraftarları, Chicago'daki Grant Park'ta yapılacak “zafer mitingi” için alanı dolduruyor. Geçtiğimiz haftadan beri hazırlıkları süren mitingde Obama zafer konuşması yapacak. Özellikle genç seçmenlerin, alanda coşkulu bir bekleyişe başladığı gözleniyor. Parka gelen kalabalık, canlı yayınlar için kurulan dev ekranlardan gelişmeleri izliyor. Obama'nın Ohio, New Mexico, Pennsylvania gibi kritik eyaletlerde kazandığının dev ekranlarla yapılan canlı yayınlarla açıklanmasıyla coşku giderek artıyor.

75 bin biletli Obama destekçisinin alınacağı alana girişler yerel saatle 18.00'de başladı. Obama'yı destekleyenler, kapının açılmasıyla ön sıralarda yer kapmak için koşarak miting alanına girdi.

Alkollü içki satışının yasak olduğu alanda üzerinde Obama'nın resiminin bulunduğu şapka ve tişörtler giyen Demokrat Partililer, pankartlar ve partinin bayraklarını taşıyor. Tişört, şapka ve rozetlerin satıldığı çadırlarda uzun kuyruklar oluştu.

Chicago Belediye Başkanı Richard Daley seçim gecesi park ve çevresine 1 milyondan fazla kişinin gelmesini beklediklerini söyledi.

Seçimi kazanması halinde ABD tarihindeki ilk siyahi başkan olacak Obama'nın zafer konuşmasının biletlerinin fiyatı karaborsada 2500 dolara kadar çıktı. İnternet ortamında açık artırma ile satış yapılan sitelerde ise biletler 600 ile 1300 dolar arasında fiyatlara satılıyor.

KÜRSÜ KURŞUN GEÇİRMEZ CAMLA KAPLANDI

4 bine yakın akredite basın mensubunun alındığı alanda geniş güvenlik önlemleri dikkati çekti. Obama'nın konuşma yapacacağı kürsünün etrafı kurşun geçirmez camlarla kaplandı. Helikopterler alan üzerinde uçuyor, Grant Park'ın yakınına araçla girilmesi yasaklandı.

Başkan adayı Obama'nın Chicago'daki evinde dinlendiği belirtilirken, Demokrat Parti yetkilileri son sonuçların alınacağı California'yı beklemeden Obama'nın zafer konuşması için alana geleceğini açıkladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*