ABD'nin yeni Irak raporu

  • Giriş : 24.08.2007 / 09:13:00

Irak hükümetinin gelecek 6 ay ila 1 yılda daha da istikrarsızlaşacağı öngörüsü yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerikan istihbaratının hazırladığı yeni bir raporda, Irak hükümetinin gelecek 6 ay ila 1 yılda daha da istikrarsızlaşacağı öngörüsü yapıldı. Ulusal İstihbarat Tahmini'nde,düzensiz gelişmelere rağmen ülkede genel şiddet seviyesinin arttığı, Irak'taki farklı mezhep grupları arasında uzlaşmanın sağlanamadığı ve Irak'taki El Kaide unsurlarının hala eylemlerini açıkça düzenleyebildiği belirtildi.
Amerikan istihbaratının hazırladığı yeni bir raporda, Irak hükümetinin gelecek 6 ay ila 1 yılda daha da istikrarsızlaşacağı öngörüsü yapıldı.

Amerikan istihbaratı uzmanlarının hazırladığı Ulusal İstihbarat Tahmini'nde,düzensiz gelişmelere rağmen ülkede genel şiddet seviyesinin arttığı, Irak'taki farklı mezhep grupları arasında uzlaşmanın sağlanamadığı ve Irak'taki El Kaide unsurlarının hala eylemlerini açıkça düzenleyebildiği belirtildi.

10 sayfalık belgede, Iraklı siyasi liderlerin hala etkin bir yönetim sağlayamadığı, hükümetini gelecek 6 ila 12 ayda daha çok güvensizliğin beklediği ifade edilirken, buna gerekçe olarak Iraklı Şii partilerinin, Iraklı önde gelen Şii din adamı Ayetullah Ali El Sistani'nin, diğer Sünni ve Kürt grupları mensuplarının eleştirileri sıralandı.

Raporda, Nuri El Maliki'nin başbakanlığındaki hükümetin mezhep bölünmeleri sorununu aşabileceğinden ve siyasi birliği sağlayabileceğinden duyulan ciddi kuşkular dile getirildi.

CIA, Savunma İstihbarat Ajansı gibi 16 Amerikan istihbarat kurumunun ortak yargılarından oluşan belgede, Irak Güvenlik Güçlerinin Amerikan ve koalisyon güçleri olmadan operasyon düzenlemek için yeterli gelişimi gösteremediği, Irak güçlerinin hala yabancı desteğine ihtiyaç duyduğu da kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious