ABD'nin yeni İran politikası ipuçları

ABD'nin yeni İran politikası ipuçları.11505
  • Giriş : 13.01.2009 / 20:42:00

Obama diplomasiyi işaret etmişti, Hillary Clinton da "Bugüne dek denediğimiz yöntem işlemedi'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'de, 1 hafta içinde Beyaz Saray'a geçmeye hazırlanan Barack Obama yönetiminin dışişleri bakanlığına aday gösterilen New York Senatörü Hillary Clinton, İran'a karşı tüm seçeneklerin masada olduğu, ancak ''yeni ve farklı bir yaklaşım izleyecekleri'' söyledi.

Dışişleri bakanı olabilmesi için ABD Senatosu'nun onayını alması gereken Hillary Clinton, senatonun dış ilişkiler komitesinde yaptığı konuşmada, 20 Ocak'ta göreve gelecek Barack Obama yönetiminin, İran'ın nükleer programıyle ilgili olarak hiçbir seçeneği masadan kaldırmayacağını, ancak İran ile nasıl başa çıkılması gerektiği konusunda siyasal bir değerlendirme yapılması gerektiğini bildirdi. Clinton, ''Hiçbir seçenek masadan kalkmış değil. Ancak yeni ve farklı bir yaklaşım izleyeceğiz. Bugüne dek denediğimiz yöntem işlemedi'' dedi.

Clinton, senato oturumunda, Ortadoğu'da, İsrail-Filistin çatışmasının ötesine geçen yeni bir ''akıllı güç'' stratejisi izlenmesi düşüncesini de ortaya attı. ''Benim eşim (Bill Clinton) dahil birçok ABD Başkanı, Ortadoğu'da barış için yıllarını harcadı. Barıştan vazgeçemeyiz'' diyen Clinton, Obama'nın, ABD'nin dünyadaki liderlik pozisyonunu yenileyeceğini ve ABD diplomasisini güçlendireceğini kaydetti.

Obama ve kendisinin, İsrail'in kendini savunma hakkını anladığını ve Hamas'ın roket saldırılarının durması gerektiğini belirten Clinton, ''Ancak Ortadoğu'daki çatışmanın trajik insani bedelini unutmamalıyız. Bu da İsrail'e gerçek güvenlik getirecek, komşularıyla olumlu, normal ilişkiler kurmasını sağlayacak, Filistinliler'e bağımsız ve ekonomik gelişme, güvenlik içinde bir devlet sağlayacak adil ve kalıcı bir barış anlaşması yönünde kararlılığımızı artırmalı'' dedi.

Komitenin kıdemli Cumhuriyetçi Partili üyesi Richard Lugar, Clinton'ın bu görev için çok uygun bir isim olduğunu ve ABD diplomasisi ve ABD'nin dünyadaki imajı için yeni fırsatlar yaratabileceğini söyledi.

Lugar, aynı zamanda, Hillary'nin eşi Bill Clinton'ın, ABD basınında çok tartışılan yardım faaliyetlerinin durumunu sordu. Lugar, ABD'nin dış politika çıkarlarının etkilenmemesi için, Clinton'ın yardım kuruluşunun yabancı ülkelerden yardım almamak gibi bir ilke benimseyebileceği önerisinde bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*