ABD'siz, Türk-Kürt çatışması olabilir

  • Giriş : 03.02.2007 / 00:00:00

ABD, Irak'a ilişkin İstihbarat Tahmini raporunda, bu ülkeden çekilmesi durumunda, Kürtlerin Kerkük'ü ele geçirme çabalarının, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabileceği ifade edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Irak'ın geleceğine ilişkin ciddi kaygılara yer verilen raporda, ''Anayasa'nın 31 Aralık 2007'den önce referandum yapılmasını öngörmesinin ardından Kürtler, Kerkük kenti ve vilayetinin tamamının veya büyük bir bölümünün, Kürt bölgesel yönetimine katılmasını garanti altına almak amacıyla Kerkük'te denetimlerini ilerletme yönünde sistematik şekilde çalışıyor" denildi.

Raporda, "ABD kuvvetlerinin Irak'tan kısa sürede çekilmesi durumunda Kürtlerin, Kerkük'ün kontrolünü ele geçirme ve özerkliklerini ilerletme yönündeki adımları, Türkiye'nin askeri müdahalesine yol açabilir'' ifadesini kullandı.

"Ankara, Irak'ın parçalanmasını istemiyor"

Raporda, Türkiye'nin, Irak'ın parçalanmasını istemediğine ve ''terör örgütü PKK'nin Kuzey Irak'taki sığınaklarını imha etmeye kararlı olduğuna'' dikkat çekildi.

ABD'nin Ulusal İstihbarat Tahmini'nde, Irak'taki durumun düzelmemesi halinde ortaya çıkabilecek muhtemel senaryolar arasında, parçalanmaya yol açacak bir kaosun patlak vermesi, bir Şii diktatörünün belirmesi ve anarşik ortam sonucu merkezi otoritenin kaybolarak gücün, çok sayıda küçük yerel bölgelere dağılması sayıldı.

Kürtler korunma istiyor

Kuzey Irak'taki Kürt yönetimi, 31 Ocak'ta, ABD'nin Irak'taki çabalarının başarısızlığa uğraması ihtimaline karşı, Washington'dan Kürtlerin korunacağı yönünde güvenlik garantisi vermesini istedi.

Bölgesel Kürt yönetiminin Washington temsilcisi ve Irak Devlet Başkanı Celal Talabani'nin oğlu Kubad Talabani, Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin bir oturumunda yaptığı konuşmada, Irak'ta çözüm sağlanamaması ihtimalinden kaygı duyduklarını söyledi.

Talabani, "ABD'nin, muhtemelen Irak'tan çekilmesine de yol açacak böyle bir senaryonun gerçekleşmesi ihtimaline karşı, Ortadoğu'da oluşmasına yardım ettiği ender başarı hikayelerinin başında gelen bizim örneğimizin (Kürt bölgesinin) korunacağına ilişkin garanti istiyoruz" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious