Abdül Latif Şener'den ekonomi yorumu

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

Abdül Latif Şener: "Türkiye Cumhuriyet tarihinin ekonomik olarak en fazla büyemesini kaydetti" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, AK Parti Konya Millet Vekili Muharrem Candan'ın kızının nikah merasimi için Konya'ya geldi. Candan'ın kızı Feza'nın nikah şahidi olan Bakan Abdüllatif Şener, merasim sonunda yeni evlenen çifte mutluluklar diledi. Nikah merasiminin ardından AK Parti Konya İl Binası'na gelen Şener, parti yetkilileri ile bir araya geldi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şener, Konya'da olmaktan büyük mutuluk duyduğunu ifade etti.
Şener, Konya'ya sık sık gelerek Mevlana'nın sölerinin benimseyen siyatseçilerden olduklarını ifade etti. Mevlana'nın insanlar tarafından yeterince anlaşılamadığını belirten Şener, "Eğer Mevlana'nın hayatı yorumlayışısı insanı anlayışı Türkiye'de yaşayan bizler tarafından içtenlikle kabullenirse bu ülkede huzurun temininde buyük önem arzedecektir. Bu ülkede soğuk savaş kültürünün bir işe yaramadığı ve büyük zararlar verdiği herkes tarafında anlaşılmıştır. Halen o günleri geleceğin Türkiye'sine dayatmaya çalışanlar var. Bunun Türkiye'ye hiç bir faydası olmayacaktır. Konya'da Mevlana diyarında bu gerçeğe vurgu yapmak istiyorum." dedi.
Ak Parti hükemetinin yaptığı icraatlara değinen Şener, Türkiye'nin Cumhuriyet tarihinde en fazla büyümeyi AK Parti hükümeti döneminde kaydettiğini dile getirdi. Yeni bir parti olmalarına rağmen büyük işlere imza attıklarını açıklayan Şener, ekonomide rakamlara bakıldığında sürekli bir iyileşmenin görüldüğünün altını çizdi. Gerek finans sektöründe, gerekse reel sektördeki bu iyileşmelerin sadece AK Parti döneminde yaşandığını söyledi. Bu güzellikleri yaşayan Türkiye'nin bazıları tarafından yanıltılmak istendiğini savunan Şener, "Bu bir yanııttır. Rakamlarda bir iyileşme varsa bu herkes tarafında hissedileceği bir gerçektir diyenler var. Bir kere Türkiye'de eskiden 10 sıfırla ve her gün sıfırların arttığı bir paradan değerli bir para geçildiği kimsenin hssetmediğini düşünmüyorum. İtibarlı bir paramız var. Bir ülkenin itibarı parasından geçer. Her uğradığınız da raflarda fiyatların ikiye üçe katlandığı bir Türkiye'den geldiğimiz nokta, 4 yıl öncekinden daha ucuza bir malı alabiliyoruz. Bunu farketmemek mümkün değil." diye konuştu. Aslında Türkiye ekonomisinde köklü ve radikal iyileşmelerin olduğuna dikkat çeken Şener, AK Parti hükemete geldiğikten sonra 2002 sonunda en düşük memur maaşının 328 YTL'den 737 YTL'ye çıktığını hatırlattı. Şener şöyle devam etti: "Bu dönem içinde ilk altı ayında enfalasyon oranı yüzde 46'dır. Bu ne demektir? Yüzde 54 bir reel iyileşme vardır. Askari ücret 184 YTL iken 380 YTL oldu. Burada da artış yüzde 107 oldu. Bu arada maaşları azalan bir tek kesim var onlarda millet vekilleri. Bunlar yüksek düzeyden maaş alanlar statüsündeydi ve maaşları AK Parti döneminde yüzde 2 oranında azaldı."
Bu arada Şener'e AK Parti Konya il Başkanı Mustafa Çevik tarafından Konya'nın temsili olan çift başlı kartal motifli bir vazo hediye etti. Çevik, Konya'ya yaptıkları yardımlardan dolayı Bakan Şener'e teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious