Abdulkadir Aksu, işbirlik çağrısı yaptı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Güneydoğu Avrupa Ülkeleri İçişleri Bakanları Gayriresmi Toplantısı'nın ikincisi Antalya'da başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantıya 10 değişik ülkelerden bakan ve müsteşar düzeyinde temsilciler katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu, terörizmle organize suçların önümüzdeki yıllarda insanlığın karşılaşacağı başlıca tehditler arasında geldiğini, bunlarla mücadelede uluslararası işbirliğinin önemine değindi.
Terörizmin hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeleri etkileyen bir olgu olma özelliğini sürdürdüğünü kaydeden Bakan Aksu, "Terörizmin hiçbir haklı gerekçesi olamaz. Terörizm insanlığa karşı işlenmiş bir suç olarak kabul edilebilir." dedi.

Bu çerçevede terörizmin hiçbir din ırk, milliyet veya belli bir bölge ile ilişkilendirilemeyeceğinin altını çizen Aksu, bu anlamda herhangi bir din arasında, özellikle İslam ile terörizm arasında bir bağ kurmaya yönelik teşebbüslerin doğru olmadığını vurguladı.

Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun her türlü terör eylemini şiddetle kınadığını kaydeden Aksu, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da terörle mücadeleye destek olacaklarını kaydetti.

Terörizmin Türkiye için yeni bir olgu olmadığını, 1970'li yıllardan bu yana terörün en acımasız şekilleriyle mücadele etmek zorunda kaldıklarını aktara Bakan Aksu, 35 bin kişinin bu uğurda can verdiğini söyledi.

"Türkiye mücadelesini PKK'ya karşı yürütmektedir." diyen Aksu, PKK'nın 1984'ten bu yana sivil ve askeri hedeflere karşı eylemler yaptığını söyledi.

Terör örgütünün yol açtığı maddi kaybın ise 100 milyar doları bulduğunu söyleyen Bakan Aksu, Türkiye'in bu konuda büyük tecrübelere sahip olduğunu, buradan hareketle uluslar arası dayanışma ve işbirliği olmadan terörizmle tekin bir şekilde mücadelenin mümkün olmayacağına işaret etti.

Bakan Aksu, toplantıya katılanlara terörizmin teşviki ve tanımı tecriti ve teröristlerin destekçilerinin cezalandırılması konusunda ortak bir tutum belirlemek için çağrıda bulundu. Terörizmle mücadelede uluslararası işbirliğine imkan sağlayan en kapsamlı ve etkin örgütün Birleşmiş Milletler olduğunu hatırlatan Bakan Aksu, uluslararası sözleşmelerin ve BM Güvenlik Konseyi kararlarının getirdiği yükümlülükleri tüm ülkeler tarafından yerine getirilmesiyle terörizmle mücadelede başarı sağlanacağını vurguladı.

İçişleri Bakanı, terörizmle mücadele için terör suçlularının iltica hakkını istismar etmelerinin önüne geçilmesi gerektiğine değinerek, çok yönlü ve uluslar arası bölgesel ve ikili işbirliği çalışmalarına önem verilmesi gerektiğini kaydetti.

Küreselleşme olgusunun bir taraftan refahı arttırırken suç unsurlarının da artmasına neden olduğunu aktaran Bakan Aksu, terörizm ve örgütlü suçlar arasındaki bağlantıya dikkat çekerek bu anlamda PKK'nın dünyanın en tehlikeli örgütleri arasında yer aldığını vurguladı. Aksu, PKK'nın finansmanın büyük bir bölümünü Avrupa ülkelerine yönelik yaptığı uyuşturucu, göçmen kaçakçılığı, insan ticaret, haraç toplama ve kara par aklama yoluyla sağladığına işaret etti. Aksu, Bu anlamda terör örgütlerine finansal destek sağlayan kişi ve kuruluşların takip edilmesinin önemine dikkat çekti.

Bugün gelinen noktada organize suç örgütlerinin sınıraşan faaliyetlerle farklı milletlerin insanlarıyla işbirliği yaparak farklı coğrafyalarda yine çıkarlar peşinde koştuğu belirten Bakan Aksu, bu tür suçlarla mücadelede adli ve işbirliği mekanizmalarının kurulması için uluslararası işbirliğinin zorunlu olduğunu söyledi.

BM'nin sınıraşan örgütlü suçlarla mücadele sözleşmesinde yer alan insan ticareti, göçmen ve silah ticaretinin engellenmesine dair 3 protokolü onayladıklarını hatırlatan Aksu, bunun yanında BM uyuşturucu ve örgütlü suç ofisi, BM suçun önlenmesi ve Ceza Adaleti Komisyonu, Karadeniz İşbirliği Örgütü Güneydoğu Avrupa İşbirliği Girişimi gibi uluslararası platformlarda rol oynadıklarını ve çalışmalara katkıda bulunduklarını söyledi.

Belek'te 3 gün devam edecek toplantıya Makedonya, Sırbistan, Yunanistan, Kosova, Karadağ, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Romanya'dan bakan müsteşar düzeyinde temsilciler katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious