Abdullah Gül, 57 yıl sonra bir ilki gerçekleştirecek

Abdullah Gül, 57 yıl sonra bir ilki gerçekleştirecek.13044
  • Giriş : 16.09.2007 / 11:06:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 57 yıl sonra bir ilki gerçekleştirecek ve AKPM'de konuşan ilk Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Abdullah Gül, Türkiye’nin 1950 yılında üye olduğu Avrupa Konseyi’nin Parlamenterler Meclisi’ne katılarak konuşma yapacak ilk Cumhurbaşkanı olacak.

"Abhaber"e göre 57 yıl önce Avrupa Konseyi’ne üye olan Türkiye’den bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanı 46 üye ülkeye sahip olan Avrupa Konseyi’ni ziyaret etmedi.

1992-2001 yılları arasında Avrupa Konseyi’nde Türkiye’yi parlamenter olarak temsil eden Gül, 3 Ekim’de Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’ndeki konuşmasından sonra, geleneksel olarak yabancı parlamenterlerin sorularını yanıtlayacak. Gül’e en çok Ermeni, Rum ve Yunanlı milletvekillerinin soru yöneltmeleri bekleniyor.

HATIRA PUL

Avrupa Konseyi’nin eski bir üyesi olan Gül’ün AKPM ziyareti nedeniyle, Avrupa Konseyi geleneksel olarak bir hatıra pulu ve zarfı çıkartarak koleksiyonerler için satışa sunacak.

RAPOR OYLANACAK

AKPM, son seçimleri izlemek üzere Türkiye’ye gelen 36 milletvekilinin hazırladığı seçim raporunu Cumhurbaşkanı Gül’ün Avrupa Konseyi ziyareti sırasında görüşerek oylayacak. Türkiye seçim Raporu’nda, seçimlerin Avrupa normlarına uygun şekilde gerçekleştiği belirtiliyor ve seçimlere yoğun katılımın demokratik sürece olan güvenin bir göstergesi olduğu ifade ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious