Abdullah Gül, AB'den rahatsız oluyor

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Avrasya İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (CICA) Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül zirve sonrası önemli açıklamalarda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bakan Gül, özellikle son günlerde İran'ın nükleer programına son vermesi için artan baskılar sonrası konunun diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi. Zirve sonrası İran Dışişleri Bakan Yardımcısı ile bir görüşme yapan Gül, Türkiye olarak bölgede herhangi bir gerginlik istemediklerini ve bu sorunun mutlak surette diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğini vurguladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dün AB liderlerinin Brüksel'de toplandığı saatlerde İstanbul Sanayi Odası'nda yaptığı konuşmada Türk limanlarının Rumlara açılmasında ısrar eden AB'ye verdiği sert cevabı da değerlendiren Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Avrupa Birliği'nin (AB) Türkiye'nin limanlarının Kıbrıs Rum Kesimi'ne açma konusunun sürekli AB tarafından gündeme getirildiğini ve bunun da son derece yanlış olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan'ın bu çıkışını sanki bir kriz varmış gibi yorumlamanın yanlış olacağını belirten Bakan Gül, AB sürecinde bir takım meselelerin çözümü için kesin tarih vermenin yanlış olacağını belirtti.

Koskoca Avrupa Birliği'nin sürekli Kıbrıs konusuyla meşgul olmasının son derece yanlış olduğunu ifade eden Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, AB'nin Kıbrıs politikasının yanlış olduğunu vurguladı.

Avrupa Birliği'nin de Türkiye'nin de atması gereken bir takım adımlar olduğunu da sözlerine ekleyen Bakan Gül, her iki kesimin de oturup karşılıklı uzlaşma içerisinde meseleleri büyük bir olgunlukla çözmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious