Abdullah Gül, denetlemeye açıklık getirdi

Abdullah Gül, denetlemeye açıklık getirdi.8832
  • Giriş : 23.07.2008 / 16:43:00

Gül, Devlet Denetleme Kurulu'nun meslek birliklerini denetlemesiyle ilgili olarak ilk kez konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Devlet Denetleme Kurulu'nun meslek birliklerini denetlemesiyle ilgili olarak, ''Denetleme kurullarının görevini yapması lazım. Meslek kuruluşlarının denetlenmesinden kimsenin tedirgin olmasına gerek yok'' dedi.

Kars Belediye Başkanlığı'nı ziyaret ederek Başkan Naif Alibeyoğlu'ndan kentte yürütülen hizmetler ve sorunlara ilişkin bilgi alan Cumhurbaşkanı Gül, ''Serhat şehri Kars''ı ziyaret etmekten mutluluk duyduğunu söyledi. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin Türkiye ayağını yarın başlatacaklarını anlatan Gül, Kars'ın giderek daha fazla dikkat çeken bir cazibe merkezi olma yolunda ilerlediğini kaydetti. Gül, demiryolu projesinin Gürcistan ve Bakü'ye bağlandıktan sonra Çin'den Avrupa'nın en batı ucuna kadar uzanacağını belirtti.

Alibeyoğlu da Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesinin yarın yapılacak temel atma töreninin Kars için büyük önem taşıdığını söyledi.

''Ermenistan'ın uzlaşmaz politikaları'' nedeniyle Türkiye'nin uzun yıllar Kafkasya ve Asya'dan uzak kaldığını ifade eden Alibeyoğlu, yarın bu büyük coğrafyayla buluşmanın ilk adımının atılacağını söyledi.

Kars'taki yerel hizmetler hakkında bilgi veren Alibeyoğlu, Doğukapı Sınır Kapısının kapalı olması nedeniyle kentin ticari anlamda sıkıntılar yaşadığını belirtti. Alibeyoğlu, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolunun depo ve antrepo işlemlerinin de Kars'ta yapılmasını talep etti.

Alibeyoğlu, ''Selamsız bandosuna dönmek istemiyoruz. Kars'tan sadece rayların geçmesini istemiyoruz. Kars'ın bölgesine hitap eden bir kent olmasını istiyoruz'' diye konuştu.

-''BÖYLE BİR DÖNEMLE İLGİSİ YOK''-

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Gül, ''Devlet Denetleme Kurulu'nun meslek birliklerini neden böyle bir dönemde denetlemesine gerek duyuldu?'' sorusu üzerine konuya ilişkin yazılı bir açıklama yapıldığını anımsattı.

Denetlemenin 6 ay önce başlatıldığını vurgulayan Gül, ''(Böyle bir dönem) derken son günlerdeki gelişmeleri kastediyorsunuz sanırım. Böyle bir dönemle ilgisi yok'' dedi.

Denetleme işleminin kuruluşların daha disiplinli ve daha etkin çalışmalarını sağlamaya yönelik olduğunu ifade eden Gül, ''Meslek kuruluşlarının denetlenmesinden kimsenin tedirgin olmasına gerek yok. Denetleme kurullarının görevlerini yapması lazım. Tavsiyelerde bulunarak kurumların eksikliklerini hatırlatacaktır'' diye konuştu.

Gül, bir Ermeni gazetecinin Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın maç davetine katılıp katılmayacağını ve Türkiye'nin Ermenistan'la dostluk köprüsü kurup kurmayacağını sorması üzerine şunları söyledi:

''Başkana daveti için teşekkür ediyorum. Henüz değerlendiriyoruz. Bizim politikamız gayet açık. Komşularımızla iyi ilişkiler istiyoruz. Bazı sorunlarımız var. Ancak bu sorunlar giderilmeli. Biz Türkiye'nin içinde bulunduğu bölgenin istikrar, güven ve barış içinde olmasını istiyoruz. Bölgedeki ülkeler barış ve iyi ilişkileri desteklerse biz buna karşı olmayız. Bölgedeki tüm ülkeleri diğer ülkelerin toprak bütünlüğünü tanımaları halinde bu tür projelere davet ediyoruz.''

Gül, rektör atamalarında nasıl bir yol izleyeceği yönündeki soruya da ''Henüz görmedim. Kanunların verdiği yetkiler çerçevesinde işlem yapacağım'' yanıtını verdi.

Daha sonra Belediye Bakanı Alibeyoğlu, Gül'e çeşitli hediyeler sundu. Cumhurbaşkanı Gül, belediye binasına gelişinde ve ayrılırken vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Gül, belediye ziyaretinden önce de Garnizon Komutanlığını ziyaret etti. Ziyaret basına kapalı gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*