Abdullah Gül, DTP Başkanı Ahmet Türk'ü Köşk'e davet etti

Abdullah Gül, DTP Başkanı Ahmet Türk'ü Köşk'e davet etti.15130
  • Giriş : 22.10.2007 / 11:52:00

Cumhurbaşkanı Turgut Özal ölmeden DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ve milletvekillerini Köşk"e çağırmıştı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP Lideri Baykal, MHP Lideri Bahçeli ve DSP Lideri Sezer"in sık sık dile getirdikleri sınır ötesi operasyon taleplerini Köşk"teki görüşmede de gündeme getirmeleri bekleniyor. Tezkereye karşı oy kullanan DTP"nin Grup Başkanı Ahmet Türk"ün Gül ile yapacağı görüşme ise çok önemli. Çünkü, bundan önceki Cumhurbaşkanlarından Ahmet Necdet Sezer ve Süleyman Demirel DTP"nin geleneğini takip ettiği siyasi partilerin liderlerine Köşk"ün kapısını açmamışdı.

8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal ise vefatından kısa bir süre önce dönemin DEP Genel Başkanı Hatip Dicle ve milletvekili arkadaşlarını Köşk"e çağırarak, PKK"nin ateşkes ilan etmesini istemişti. Özal"ın mesajını PKK lideri teröristbaşı Öcalan"a ileten DEP"liler ateşkes ilan edilmesini sağlamışlardı.

GÜL İNİSİYATİF ALACAK MI?

DTP lideri Ahmet Türk, geçen sene yaptığı ateşkes çağrısıyla PKK"nın 1 Ekim 2006 tarihinde eylemlerine son vermesini istemişti. Türk"ün görüşmede Gül"den barış konusunda güvence alması durumunda yeniden benzer bir çağrı yapabileceği belirtiliyor. Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecinde DTP"yi ziyaret ederek destek talebinde bulunan Gül, Türkiye"nin önemli sorunlarına çözüm bulmak ve Cumhurbaşkanlığı makamında ayrımcı yaklaşımlara son vereceğini taahhüt etmişti.

Gül"ün, kamuoyundaki gerilimlere rağmen DTP"ye çağrısı bu sözünde durduğu ve Kürt sorununun çözüm konusunda bazı olumlu adımlar atabileceği şeklinde değerlendiriliyor. Bu nedenle gözler bu görüşmeye çevrildi. Dün Köşk"teki zirve sonrası yapılan açıklamada, kamuoyuna yönelik sağduyu içeren ülkede birlik ve beraberliği zedeleyecek girişimlerden kaçınması çağrısı da DTP"ye yönelik olası provokasyonların önüne geçmeyi amaçlıyordu.

DTP RAPOR SUNACAK

DTP lideri Türk, görüşmede DTP"ye yönelik baskıları içeren bir rapor da sunacak. Raporda, son dönemlerde DTP Genel Merkezi"ne yönelik silahlı saldırı başta olmak üzere, DTP il ve ilçe binalarına yönelik saldırılar, dün çatışmalar ardından yapılan yürüyüşler sonrası yaşanan provokasyonlar, DTP milletvekillerine yönelik yargı kıskacı, belediye başkanlarına yönelik hukuki ve idari soruşturmalar yer alıyor.

Raporda, bölgede yaşanan Kürt sorununun çözümü konusunda atılması gereken adımlar ve çatışmaların sona ermesi için DTP"nin önerilerine de yer verilmesi bekleniyor. Türk"ün bu konudaki görüşlerini sözlü olarak da iletebileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious