Abdullah Gül, EXPO 2015 için İzmir'e destek istedi

Abdullah Gül, EXPO 2015 için İzmir'e destek istedi.8939
  • Giriş : 15.02.2008 / 12:44:00

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, delegeleri ağırladı, İzmir için oy istedi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

EXPO 2015 için İzmir'in yoğun kulis çalışmaları devam ediyor. Uluslararası Sergiler Bürosu delegelerini akşam yemeğinde ağırlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, delegelerden oy istedi.

EXPO 2015 için oylama 31 Mart'ta yapılacak.

Cumhurbaşkanı Gül, devletin İzmir'e verdiği desteği göstermek için İzmir'deydi. Gül, önce gruplar halinde delegeleri kabul etti, sonra da Alsancak garında onurlarına yemek verdi.

'Herkes İçin Sağlık' sempozyumuna katılan delegelerin bazıları Kemeraltı'nda alışveriş yaptı, Konak meydanında salep içti. Delegeler İzmir'in şansı ile ilgili değerlendirme yaparken politik cevaplar vermeyi tercih etti.

İzmir'in EXPO 2015 için rakibi Milano. Bu nedenle gözler İtalyan delegelerin üzerindeydi.

Sempozyumda oturumlara moderatörlük yapan Nuri Çolakoğlu, İzmir'in şansının Milano'ya göre daha yüksek olduğunu düşünüyor: "İtalyanlar organize ama, yatırım yapılacak yer yok. İzmir daha uygun."

Uluslararası Sergiler Bürosu delegeleri öğleden sonra ve yarın İzmir'i, Bergama ve Denizli'yi gezip pazar günü ülkelerine dönecek.

İzmir ve Milano yarışıyor

Olimpiyat oyunları ve dünya Futbol şampiyonasının birkaç katı büyüklüğündeki en büyük organizasyonlarından biri olan EXPO Dünya Fuarı'na 2015'te evsahipliği yapmak için İzmir'le İtalya'nın Milano kentleri yarışıyor.

Ticari Fuar niteliği taşımayan, ulusların eğitim, teknoloji, kültür düzeyiyle tarihi birikimlerini öne çıkarmayı amaçlayan EXPO, yeni fikirlerin paylaşılması aracılığıyla geleceğe yönelik adımların atıldığı önemli bir organizasyon olma özelliği taşıyor.

150 yılı aşkın süredir Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) tarafından düzenlenen EXPO, yapıldığı ülkelere çok sayıda ziyaretçinin gelmesini sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious