Abdullah Gül, Filibe'de

  • Giriş : 28.04.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Bulgaristan gezisinin ikinci gününde Türklerin yoğun olarak yaşadığı Filibe kentine geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başkent Sofya'da ki NATO Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi Toplantısı'nın ikinci gününde Yunan ve Norveçli dışişleri bakanları ile ikili görüşmeler gerçekleştiren Abdullah Gül, buradan Türklerin yoğun olarak yaşadığı Bulgaristan'ın ikinci büyük kenti Filibe'ye geçti.

Gül, Cuma namazı öncesi Bulgaristan Müslümanlarının Baş Müftüsü Mustafa Aliş Hacı ile sohbet etti. Cuma Namazı çıkışında caminin restorasyonu hakkında yetkililerden bilgi alan Abdullah Gül, cami çıkışında Filibe'deki Türklerin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Tarihi Mevlevihane'de öğle yemeği yiyen Abdullah Gül, daha sonra eski şehri gezdi. Yolda karşılaştığı laterna (müzik kutusu) sahibi yaşlı bir adamla sohbet eden Gül, Osmanlı döneminden kalma ve şu an müze olarak kullanılan Netkoviç Evi'ni gezdi.

Ancak Netkoviç Evi'nin İtalyan yönetmenler Paolo ve Vittorio Taviani kardeşler tarafından çekilecek ve Ermenilerin Türkler tarafından soykırıma uğradıklarını anlatan 'Tarla Kuşu Evi'nin çekim yerlerinden birisi olduğu ifade edildi.

Filibe'nin tarihi mekanlarından eski şehir'de bulunan Hindliyan Evi, Netkoviç Evi, Etnografya Müzesi ve Nebet Tepede çekilecek olan ve Avrupa Birliği tarafından desteklenen film Türkiye'nin tepkisini çekmişti.

Roma Antik Tiyatrosunu gezen ve fotoğraf çektiren Abdullah Gül, Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu'nu da ziyaret etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious